Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistBRNO: Výstava Trojí život středověké keramiky

14. července 2021

BRNO: Výstava Trojí život středověké keramiky

Výstava Trojí život středověké keramiky nabízí dotyk se středověkou hmotnou kulturou.

Příští rok zavítá do Plzně výstava "Trojí život středověké keramiky", na jejíž přípravě se podílela katedra archeologie Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni. Výstava vznikla v rámci meziinstitucionálního grantového projektu Ministerstva kultury ČR NAKI II "Vrcholně středověká keramika jako součást movitého kulturního dědictví". V současné době je k vidění v Moravském zemském muzeu v Brně.

„Výstava s poněkud záhadným názvem provází návštěvníky třemi životními cykly keramiky počínaje její výrobou v hrnčířské dílně přes užití ve středověké domácnosti až do fáze jejího konečného vyřazení, kdy se stává definitivně součástí archeologického kontextu. Tato třetí etapa zahrnuje i ‚znovuobjevení‘ keramiky při archeologickém výzkumu a její následné odborné zpracování a vyhodnocení, kdy se snažíme interpretovat její funkci a význam v minulé společnosti a kultuře a zpětně rekonstruovat tehdejší výrobní technologie,“ říká vedoucí projektu Ladislav Čapek z katedry archeologie Fakulty filozofické ZČU.

Výstava Trojí život středověké keramiky

Cílem výstavy je přiblížit široké veřejnosti v celé kráse jeden z nejpočetnějších archeologických pramenů, jímž jsou výrobky z hlíny. Na příkladu běžné užitkové keramiky z období vrcholného a pozdního středověku (13. – 15. století) návštěvníci poznají, jakou roli hrála keramika v každodenním životě lidí – uvidí nejen keramické nádobí, ale také pokladničky, kahánky, dětské hračky, drobné keramické plastiky a další výrobky.

Výstava představuje vybrané exempláře středověké keramiky ze čtyř královských měst – Brna, Jihlavy, Českých Budějovic a Plzně, z nichž některé jsou vystavované vůbec poprvé. Expozice obsahuje interaktivní prvky a simulace, které mají co nejlépe zprostředkovat „reálný dotyk“ se středověkou hmotnou kulturou. Technologie výroby keramiky je například názorně prezentována formou videoukázek. Speciálně pro výstavu byla vytvořena replika středověká hrnčířské pece a funkčního hrnčířského kruhu. Nejen dětští návštěvníci mohou využít dětský koutek, kde se s pomocí muzejních edukátorů seznámí s činností archeologa, muzejního pracovníka a konzervátora nebo si mohou sami vyzkoušet práci středověkého hrnčíře.

Jako průvodce výstavou byl vydán stejnojmenný kritický katalog v české a anglické verzi. Vybrané ukázky keramických nádob si dokonce zájemci mohou prohlížet ve 3D, a to pomocí aplikace využívající tzv. rozšířenou realitu AR Medieval Pottery 2, kterou lze zdarma stáhnout do mobilního telefonu, nebo prostřednictvím archeologického 3D virtuálního muzea přístupného na adrese: https://sketchfab.com/mediaevalceramicsCZ/collections.

Putovní výstava se od letošního října do ledna 2022 představí v Muzeu Vysočiny v Jihlavě a na jaře 2022 také v Západočeském muzeu v Plzni.

Na přípravě výstavy se kromě Západočeské univerzity v Plzni významně podílely Masarykova univerzita v Brně, Archaia Brno, z. ú., Moravské zemské muzeum a Muzeum Vysočiny v Jihlavě. Kolekce keramiky byly zapůjčeny ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, Jihočeského muzea v Českých Budějovicích a Muzea města Brna.

Zdroj: Západočeská univerzita v Plzni.

BRNO: Výstava Trojí život středověké keramiky

BRNO: Výstava Trojí život středověké keramiky

Výstava Trojí život středověké keramiky nabízí dotyk se středověkou hmotnou kulturou.


 
 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum