Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVA: Nová šachta na náměstí

27. února 2022

JIHLAVA: Nová šachta na náměstí

Archeologové objevili pod Masarykovým náměstím neprozkoumanou šachtu.

Při archeologických vykopávkách, které nyní probíhají na místě budoucího pobytového místa na Masarykově náměstí, byla nalezena přibližně tří metry hluboká neprozkoumaná šachta, která doplňuje současné jihlavské podzemní chodby.

Ještě než se na Masarykovo náměstí zasadí pět vzrostlých japonských jerlínů, tak půdu o rozloze 18 krát 19 metrů musí prozkoumat archeologové. Ti při vykopávkách našli přibližně tři metry hlubokou šachtici, do které se spustili pověření správci jihlavského podzemí. Šachtice pravděpodobně fungovala jako odvětrávací a podle zazděné klenby na dně je nejspíš napojena na další chodby, které ještě nebyly prozkoumány. V dalších dnech správci podzemí zeminu z chodby vytěží a budou dál odhalovat jak je veliká, kam vede a k čemu sloužila.

První sestup do šachtice

„Dne 22. 2. bylo provedeno situační zaměření ústí ventilační šachtice na povrchu a po srovnání s mapovými podklady na oddělení bylo zjištěno, že se jedná o původní odvětrání podzemních prostor, které jsou vedeny z objektu radnice k Mariánskému sloupu na Masarykově náměstí. Uzavření ventilační šachtice bylo patrně z důvodu zřízení krytu civilní obrany v 50. letech minulého století. V období tzv. „studené války“ se některé části jihlavského podzemí stavebně upravovaly, aby byly vhodné pro zřizování krytů CO (civilní ochrany), neboť se k tomu podzemí samo nabízelo,“ uvedl vedoucí oddělení technické správy Jan Šustr.

Větrací šachtice bude opět propojena s podzemními chodbami.

Archeologové jsou na místě od poloviny února a zůstanou zde přibližně do konce března, případně podle povětrnostních podmínek. „První, co jsme našli, byla masivní betonová konstrukce, která zabírá celou plochu určenou pro archeologický výzkum, ta by pravděpodobně mohla souviset se stavbou Prioru. Jinak jsme provedli sondáže a našli několik zahloubených objektů různého stáří. Největším objevem ale zatím zůstává právě zmíněná šachtice,“ doplil Jakub Těsnohlídek z archeologické organizace Archaia Brno.

Pět jerlínů, které budou na Masarykovo náměstí vysazeny, je v současné době zazimováno v areálu Správy městských lesů na Rantířovské ulici a musí se na Masarykovo náměstí zasadit ještě před tím, než jim na jaře vyraší pupeny.

Více o jihlavském podzemí či krytu civilní obrany, který je veřejnosti také přístupný, můžete zjistit na stránce jihlava.cz/podzemi.

Zdroj: Město Jihlava.

JIHLAVA: Nová šachta na náměstí

JIHLAVA: Nová šachta na náměstí. Zdroj: Město Jihlava.


Sejmutí dlažby a povrchu Sejmutí dlažby a povrchu
Průzkum šachtice Průzkum šachtice
Zazděná šachtice v podzemí Zazděná šachtice v podzemí
Rozmanitá práce archeologů Rozmanitá práce archeologů
Objev nové šachtice Objev nové šachtice
Průzkum nejbližší části podzemí Průzkum nejbližší části podzemí
Průzkum podloží detektorem kovu Průzkum podloží detektorem kovu
První sestup do šachtice První sestup do šachtice
První výstup ze šachtice První výstup ze šachtice
Archeologové z Archaia Brno Archeologové z Archaia Brno
Archeologické naleziště Archeologické naleziště
Rozbíjení betonové konstrukce Rozbíjení betonové konstrukce
Průzkum podloží detektorem kovu Průzkum podloží detektorem kovu

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum