Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistLetní bádání Třebíč

4. září 2021

ARCHEOLOGIE: Letní bádání archeologů přineslo zásadní objevy

Deset měsíců trvající výkopové práce při revitalizaci Karlova náměstí v Třebíči umožňují také rozsáhlý archeologický průzkum. Zatímco na sklonku loňského roku probíhaly výkopy a průzkumy na horní straně náměstí a ve středové ploše, letos v letních měsících se přesunuly na spodní stranu.

Trhová osada 12. století

Po nálezech desítek mincí, částí oděvů, dřevěného vodovodního potrubí nebo pranýře narazili archeologové na pozůstatky nejstarší etapy osídlení Třebíče.

„Pro poznání nejstarší historie Třebíče jsou to zásadní objevy. Zkoumáme úsek pod současnou vozovkou v úrovni budoucí kašny, kde se prozatím na jediném místě podařilo ve vetší ploše odkrýt doklady trhové osady z 12. století. Na pozůstatky této etapy jsme během prací naráželi již dříve, avšak zde výzkum zachytil nejzachovalejší část s mnoha nálezy. Jde především o základy nadzemních dřevěných konstrukcí, úseky podlah nebo kamenný podklad pece,“ uvedl Aleš Hoch z archeologického oddělení Muzea Vysočiny v Jihlavě.

Vše bylo postupně zanášené vrstvami bohatými na organický materiál a drobné nálezy v podobě fragmentů keramiky, kovových a kostěných nástrojů, šperků či částí kožených oděvních doplňků, například rukavice, která je prozatím nejstarší doložená na našem území. Z mladších nálezů, spadajících již do éry raného města, zaujaly ucelené úseky nejstaršího dláždění komunikace z počátku 14. století, relikt zárodku budoucí městské kanalizační sítě nebo odpadní jáma zasypaná keramikou, ležící téměř uprostřed náměstí.

Zdroj: Město Třebíč.

TŘEBÍČ: Letní bádání

Archeologické nálezy Karlovo náměstí, léto 2021. Zdroj: Město Třebíč.


Archeologický průzkum Karlovo náměstí Archeologický průzkum Karlovo náměstí
Část středověkého hrnce z jámy na náměstí Část středověkého hrnce z jámy na náměstí
Hrot šípu 13. století Hrot šípu 13. století
Kožená rukavice 12. století Kožená rukavice 12. století
Kružidlo 12. století Kružidlo 12. století
Relikt nadzemní dřevěné stavby 12. století Relikt nadzemní dřevěné stavby 12. století
Stříbrný denár Stříbrný denár
Trhová osada 12. století Trhová osada 12. století

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum