DVŮR KRÁLOVÉ: Nová levhartí samice
7. července 2021
Do Dvora Králové dorazila levhartí samice Banu. Má oživit legendární chov v Podkrkonoší.
Až z německého Kolína nad Rýnem dorazila do Safari Parku Dvůr Králové samice levharta perského Banu. Postupně se zabydluje v Pavilonu šelem Joy Adamsonové a seznamuje se s ošetřovateli i novým partnerem Arkhyzem. V budoucnu má pár obnovit tradiční a velmi úspěšný chov těchto vážně ohrožených šelem.
Zdroj: ZOO Dvůr Králové, foto: Simona Jiřičková
Dva roky, 36 kilogramů. Mladá samice levharta perského Banu je nejnovější obyvatelkou Pavilonu šelem Joy Adamsonové v Safari Parku Dvůr Králové. „Vkládáme naděje do toho, že s geneticky zcela mimořádným samcem Arkhyzem v budoucnu odchová mláďata“ říká zooložka Gabriela Linhart. Banu zamířila ihned po příjezdu do vnitřní ubikace „šelmince“ a první dny strávila opatrným prozkoumáváním svého nového domova. „Od počátku má kontakt i se svým partnerem Arkhyzem – zatím ovšem pouze přes mřížovou přepážku. Seznamování levhartů je běh na dlouhou trať a nesmíme nic uspěchat,“ dodává zooložka.
První mláďata by podle přání chovatelů mohla přijít zhruba za rok.
Banu už má přístup také do venkovní expozice a návštěvníci tak mají šanci tam tuto elegantní mladou šelmu při troše štěstí pozorovat.
Banu se narodila před dvěma lety v německém Kolíně nad Rýnem. Jméno Banu vychází z jazyků oblasti někdejší Persie a jeho význam se dá přeložit jako „princezna“ či „půvabná dívka“. Její příjezd je rozhodnutím evropského koordinátora chovu, který usilovně hledal partnerku pro dvorského samce Arkhyze. Ten je pro evropskou populaci levhartů perských velmi důležitý. Do Podkrkonoší totiž přijel ze záchranné stanice v ruském Soči. Je tak zcela nepříbuzný všem ostatním levhartům v chovném programu. „Jeho potomkové budou velmi cenní,“ upozorňuje Gabriela Linhart.
Zdroj: ZOO Dvůr Králové, foto: Simona Jiřičková
Safari park je jedním z nejúspěšnějších chovatelů těchto vážně ohrožených kočkovitých šelem. Ve Dvoře žijí už od roku 1977 a v roce 1979 se povedlo odchovat první mláďata v rámci celého Československa. Od té doby vyrostlo v Podkrkonoší již 31 dalších levhartů perských. Na základě dvorských úspěchů se levhart perský postupně rozšířil i do dalších českých a následně i zahraničních zahrad.
Chov tohoto poddruhu levharta skvrnitého v zoo se potýká s problémy. V minulosti šlo o poměrně rozšířený taxon, ovšem časem z celého světa po letech stagnace takřka vymizel. Jeho baštou zůstaly evropské zoo, které se ale potýkaly s vysokou mírou příbuzenského křížení. Dovoz Arkhyze do Dvora Králové z Ruska je tak velkým příslibem do budoucna.
Levhart perský patří k větším poddruhům levharta skvrnitého. Samice mohou vážit ke 45 kg, velcí samci až 80 kilo. V přírodě se živí především kopytníky, například kozami bezoárovými či divočáky, nepohrdnou ani zajíci nebo menšími hlodavci. Žijí ve vysokých horách subtropů a mírného pásma střední a západní Asie, takže bez problémů zvládají i podmínky české zimy. Jejich celosvětová populace se odhaduje na maximálně 1300 zvířat, nejvíce z nich žije v Íránu.
Zdroj: ZOO Dvůr Králové, foto: Simona Jiřičková.