Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Smutná zpráva

24. února 2023

ZOO ÚSTÍ NAD LABEM: Smutná zpráva

V říjnu minulého roku oznámila Zoo Ústí nad Labem narození dvou mláďat gepardů štíhlých. Jednalo se o historický úspěch v chovu tohoto druhu. Radost však nyní bohužel vystřídal smutek.

Ve středu 22. 2. 2023 rozhodlo vedení zoo po vyšetření a konzultaci s veterinárním lékařem o utracení druhého mláděte. Stejně jako u jeho sourozence bylo nakonec i u něj prokázáno metabolické onemocnění kostí. To spočívalo v nedostatečné mineralizaci kostní hmoty. Přes veškerou snahu celého týmu se tento stav nepodařilo zvrátit. I u tohoto mláděte byla v důsledku nemoci diagnostikována dislokovaná zlomenina. První z mláďat bylo utraceno ze stejných důvodů zhruba před měsícem (24. 1.), o čemž ústecká zoo informovala na svém facebookovém profilu.

Metabolické onemocnění kostí je u mláďat gepardů relativně častým problémem. Svou roli může sehrát i genetická predispozice. „Problém u mláďat z naší zoo byl průběžně konzultován s veterinárními specialisty na tento druh a dle jejich doporučení byla nastavena i léčba, bohužel byla bezúspěšná,“ řekla vedoucí zoologického útvaru Petra Padalíková.

I přes tuto smutnou zprávu považuje Zoo Ústí nad Labem narození mláďat gepardů štíhlých za velký úspěch. Samice, pro kterou to byl první porod, získala zkušenosti a byla tím prokázána její plodnost. Rozmnožování gepardů v lidské péči je velmi obtížné, o čemž svědčí i nízký počet mláďat narozených v zoologických zahradách v posledním roce. Zoo ovšem své snahy o další odchov nevzdává. Samice je naštěstí v pořádku, a dokonce už u ní byla pozorována další říje. V blízké době se tak chovatelé pokusí samici opětovně spojovat se samcem za účelem spáření.

„Příroda je někdy mocnější, než si myslíme. Nicméně i nezdařilý odchov je cennou zkušeností, která jak zvířata, tak i celý chovatelský tým posouvá zase o kousek dál,“ konstatuje ředitelka zoo Ilona Pšenková.

Zdroj: Zoo Ústí nad Labem.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum