Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO OSTRAVA: Orlosup bradatý

24. února 2023

ZOO OSTRAVA: Orlosup bradatý

Pár orlosupů bradatých v Zoo Ostrava odchovává adoptivní mládě.

Hnízdní sezóna orlosupů bradatých začíná už na podzim, kdy probíhají námluvy, stavba hnízda a páření. Vejce pak samice snáší na začátku zimy, takže inkubace probíhá v nejstudenější část roku. Ale právě chlad je pro správný vývoj orlosupích vajec zásadní. Tuto podmínku je třeba dodržet i v případě, že inkubace musí probíhat v líhni. Chovatelé proto vejce pravidelně chladí. V Zoo Ostrava tak letos inkubovali dvě vejce, navíc mládě jednoho páru odchovává druhý pár. Přirozený odchov rodiči případně pěstouny je podmínkou pro následné vypuštění mladých jedinců do přírody.

Vážení mláděte, foto Kateřina Nováčková

V Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava jsou chovány dva páry orlosupů bradatých – mladší pár obývá jednu z voliér dravců v návštěvnické části, starší a zkušenější pár je v chovatelském zázemí. Jako první snesla vejce samice mladšího páru, už v polovině prosince loňského roku. „Tento pár je ale méně zkušený a inkubace i odchov mláďat je často spojen s komplikacemi, proto jsme jejich vejce po dohodě s koordinátorem Evropského ex situ programu (EEP) 30. prosince 2022 odebrali a vyměnili za podkladek. Vejce bylo umístěno do líhně, kde pokračovala jeho inkubace pod dohledem chovatelů,“ popisuje situaci zooložka Adéla Obračajová.

Umisťování vejce do líhně, foto Enrico Gombala

Inkubace v líhni není jednoduchá, musejí být nastaveny správné podmínky (teplota a vlhkost uvnitř líhně) a dodržován postup a každodenní kontrola vejce. „V líhni je nastaveno automatické otáčení vejce na přesný počet otáček za den, vejce je každý den váženo, abychom mohli sledovat, zda se vyvíjí správně. Každý den je také nezbytné chlazení, které simuluje situaci, když se rodiče na vejci střídají, a vejce je tak na nějakou chvíli nezakryté. U orlosupích vajec má chlazení, v tomto případě tzv. termální šok, po několik minut denně zcela zásadní roli pro správný vývoj vejce,“ dodává Adéla Obračajová.

Vejce orlosupa bradatého, foto Enrico Gombala

Inkubace v líhni probíhala správně. Dne 3. února 2023 se mládě ve vejci samo naklubalo a 5. února ráno bylo již samo vylíhnuté. „Večer toho dne jsme začali s postupným rozkrmováním mláděte. To znamená několik krmení za den od rána do večera, přičemž množství krmení se postupně navyšuje a snižuje se teplota v inkubátoru. Vzhledem k nejistotě odchovu mláděte vlastními rodiči jsme se opět po konzultaci s EEP koordinátorem rozhodli mládě podložit na hnízdo staršímu a velmi zkušenému páru, jehož vejce, snesené o něco později, bylo také umístěno do líhně. Tento pár už odchoval několik vlastních mláďat a má rovněž zkušenosti s odchovem adoptivních mláďat. Podložení proběhlo v pátek 10. února,“ vysvětluje Adéla Obračajová. Oba zkušení rodiče mládě přijali a začali o něj okamžitě pečovat. Odpoledne už byly pozorovány i první pokusy o krmení. Chovatelé dění na hnízdě stále sledují – zaznamenávají pravidelné krmení mláděte adoptivním párem, sledují chování a spolupráci páru i aktivitu mláděte. Mládě je téměř tři týdny staré a zatím to vypadá, že bude dalším úspěšně odchovaným orlosupem. Zatím není jisté, zda bude nakonec vypuštěno do volné přírody, nebo zůstane v chovatelské základně v některé partnerské zoo či záchranné stanici.

Krmení mláděte orlosupa, foto Enrico Gombala

„Pokud se vylíhne mládě i z vejce staršího páru, budeme operativně ve spolupráci s EEP koordinátorem hledat pěstouny, aby i toto mládě bylo odchováno přirozeně jedinci svého druhu. Je to podmínka mezinárodního repatriačního projektu Návrat orlosupa bradatého do evropské přírody, do něhož je Zoo Ostrava zapojena od roku 2009 a v rámci něhož bezplatně poskytla už 17 mladých orlosupů pro vypuštění do volné přírody,“ uzavírá Adéla Obračajová.

Zdroj: Zoo Ostrava.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum