Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě medojeda

18. září 2022

ZOO DVŮR KRÁLOVÉ: Mládě medojeda

Narodilo se mládě medojeda. Odchov se daří jen v hrstce zoo na světě.

Mimořádně cenné mládě roste v Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Jde o mládě medojeda kapského. Obávané kunovité šelmy. Medojedi jsou velmi nároční chovanci, které zvládne chovat a odchovávat jen hrstka zoologických zahrad na světě. V safari parku se za relativně krátkou dobu narodilo už druhé mládě této šelmy.

„Narození medojeda je opravdová rarita, na světě se daří v zoologických zahradách naprosto výjimečně. V posledním roce podle záznamů jen u nás ve Dvoře, v Olomouci a Novosibirsku,“ upozorňuje zooložka Gabriela Linhart. „Odchov probíhá velmi podobně jako ten minulý, matka Beebee se od mláděte takřka nevzdaluje a dobře se o něj stará,“ doplňuje.

Také proto trvalo měsíc, než se chovatelům povedlo přírůstek zběžně zkontrolovat a pořídit první fotku. Malý medojed se narodil 14. srpna. „Beebee se ale vzdálila jen na krátký čas a rychle se dožadovala návratu k mláděti. Proto zatím nevíme, zda jde o samce či samici. To ukáže až zevrubnější veterinární prohlídka. Kdy k ní dojde, závisí na samici. Zachováváme zvířatům co největší klid a co nejpřirozenější podmínky k životu,“ uzavírá Gabriela Linhart.

Dvojice se od narození mláděte drží v zázemí Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Vzhledem k tomu, že je vývoj medojedů pomalý, dá se očekávat, že porodní box opustí až za několik měsíců. To se také poprvé vypraví do venkovního výběhu. Při troše štěstí ale návštěvníci mohou mládě zahlédnout už nyní. V průchodu pavilonu běží přímý přenos chovatelské kamery, která míří do zázemí chovu medojedů.

Odchov je o to cennější, že pro safari park to není premiéra. První mládě v historii zahrady se narodilo stejnému chovnému páru, Beebee a Tysonovi, narodilo na Štědrý den 2020.

Medojedi patří mezi obávané živočichy. Kvůli jejich urputnosti a velmi silnému stisku čelistí se jich bojí i lvi. Podle některých teorií se dokonce například u mláďat gepardů vyvinula zvláštní bělavá hřbetní hříva, která připomíná právě světlá záda medojeda. Tomu se totiž takřka všichni ostatní živočichové raději vyhnou, a tak jsou zranitelná geparďata v bezpečí.

Medojedi jsou také proslulí svou vytrvalostí a vynalézavostí. Díky silným drápům, s jejichž pomocí mimo jiné v přírodě dobývají podzemní hnízda divokých včel při honbě za medem, dovedou rozhrabat i velmi tvrdé materiály. Navzdory zavalitému zjevu výtečně šplhají a je jen málo překážek, s nimiž si nedovedou poradit. Díky obrovské síle navíc často stěhují předměty ve výběhu tak, aby byli spokojeni.

Pro ošetřovatele je medojed velmi náročným chovancem. Musejí mu pravidelně nabízet stále nové hračky nebo mu předkládat potravu netradičním způsobem.

Zdroj: Safari Park Dvůr Králové.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum