Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZNOJMO: Loucký klášter - 23 nových oken

30. března 2021

ZNOJMO: Loucký klášter - 23 nových oken

Loucký klášter bude mít dalších 23 nových oken.

Do konce října letošního roku bude mít Loucký klášter další nová okna, opraví se také jedny vrata. Zasadilo se o to vedení města, které schválilo letošní, v pořadí již sedmou, etapu výměny oken. Letos se bude pracovat na severní části Louckého kláštera (na straně z ulice Klášterní).

„Do Louckého kláštera budeme chtít i nadále postupně investovat a hledat i dotační možnosti. Na výměně oken a revitalizaci Louckého kláštera pracujeme kontinuálně, a to od roku 2016, za tuto dobu jsme vyměnili již 187 oken. Loucký klášter je totiž národní kulturní památkou a jednou z dominant našeho města, proto mu věnujeme odpovídající pozornost a péči,“ dodal starosta města Jakub Malačka.

Loucký klášter

V rámci výběrového řízení bylo osloveno 5 firem, přičemž z e-aukce vzešla jako vítězná firma Pavel Pigl – Truhlářství. Město hodlá zainvestovat do opravy 2,8 milionů korun. Stejně jako v předchozích letech bude žádat o dotaci z Ministerstva kultury (z Programu záchrany architektonického dědictví).

Všechny repliky oken, jejich materiál i barevnost vychází z historických podkladů a jejich vzhled museli schválit památkáři. Okna jsou kastlová s otevíráním dovnitř a jsou vyrobena z masivu modřínu s nátěrem v barvě matné slonové kosti.

O Louckém klášteře

Areál Louckého kláštera, který byl v roce 2017 prohlášen za národní kulturní památku, je jednou z největších dominant města a jedním z nejcennějších dokladů pozdně barokního umění na Moravě. Město Znojmo je jeho vlastníkem od roku 2010, kdy jej na město bezúplatně převedl stát – avšak pod podmínkou nepřevoditelnosti majetku na další osoby po dobu dvaceti let. Další podmínkou je využití areálu ve veřejném zájmu. Od té doby se město snaží postupnými opravami měnit tvář Louckého kláštera k lepšímu. Investice putovaly například do bývalé jízdárny nebo do oprav fasády bývalé konírny. Od roku 2016 se po etapách pracuje na výměně oken. Areál Louckého kláštera je v současné době využíván zejména v suterénní části nového konventu, v objektu jízdárny a kladiva, a to společností Znovín Znojmo, která zde provozuje aktivity zaměřené na vinařství.

Zdroj: Město Znojmo.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum