Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistZNOJMO: Kaplička v Kasárnách

26. března 2021

ZNOJMO: Kaplička v Kasárnách

Kaplička v Kasárnách bojuje v soutěži o nejlépe opravenou památku v kraji! Pošlete jí svůj hlas.

Rada Jihomoravského kraje vyhlásila i letos soutěž Nejlépe opravená kulturní památka Jihomoravského kraje v roce 2020. Ve čtrnáctém ročníku soutěže má i Znojmo své želízko v ohni. V kategorii drobné stavby soutěží vloni opravená kaplička v Kasárnách se sochou sv. Jana Nepomuckého. Do soutěže se může zapojit i veřejnost. Ta rozhodne, kdo získá cenu veřejnosti.

Hlasování o ceně veřejnosti probíhá do 31. března 2021. Pošlete hlas formou SMS kapličce v Kasárnách ve tvaru: HLA PAMATKY 45 na telefonní číslo 736 301 599.

Celá soutěž probíhá v několika kategoriích, přičemž kasárenská kaplička soutěží v kategorii drobné stavby. O návrhu na udělení cen a pořadí rozhoduje komise soutěže.

O rekonstrukci kapličky

Neogotická kaple je umístěná u bývalé císařské silnice ve středu osady Kasárna, která je příměstskou částí města Znojma. V těsné blízkosti vstupu do kapličky se nachází druhotně umístěná barokní socha sv. Jana Nepomuckého ze 40. let 18. století vytvořená v dílně Jiřího Antonína Heinze na objednávku znojemských jezuitů.

Město Znojmo kapličku nechalo kompletně zrekonstruovat v roce 2020. Kromě oprav fasády, oken, dveří a střechy, proběhly i práce v interiéru. Provedena byla sanace zdiva, izolace podlahy a položení nové dlažby. Při odstraňování vnitřní výmalby byla objevena původní interiérová výzdoba stěn, která byla obnovena a doplněna. Ze stěn interiéru bylo odstraněno sololitové obložení a nahrazeno dřevěným deskovým opěradlem. Interiér byl na závěr vybaven novým sedacím nábytkem.

Změny se dočkalo také nejbližší okolí stavby. Její předprostor byl vydlážděn kamenným odsekem. V rámci oprav byla do důstojnější polohy posunuta socha sv. Jana Nepomuckého. Socha světce byla následně restaurována a byl pro ni zhotovený nový slohově odpovídající podstavec. Restaurování sochy provedl Petr Roztočil.

Informace o soutěži najdete pod odkazem:

https://www.kr-jihomoravsky.cz/Default.aspx?ID=406689&TypeID=2

Zdroj: Město Znojmo.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum