Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistČasové schránky

30. října 2022

ZNOJMO: Časové schránky

Časové schránky z radniční věže odkryjí svá tajemství veřejnosti.

Na jaře letošního roku byla zahájena rozsáhlá oprava krovů, střechy i ochozů radniční věže. U této příležitosti bylo 16. září z nejvyšší báně radniční věže sejmuto 7 pamětních schránek, které zde byly uloženy při její poslední opravě v roce 1993. Pouzdra obsahovala dokumenty, pamětní mince, fotografie, dopisy a mnoho dalších předmětů. Ty budou nyní vystaveny i veřejnosti, a to v Dolním sále Znojemské Besedy (Masarykovo náměstí 22) od 28. října do 4. listopadu.

„Přijměte pozvání na tuto jedinečnou výstavu. Pro mě osobně se jednalo o velký zážitek být u otevírání těchto pamětních schránek. Předpokládám, že další sejmutí schránek bude provedeno za několik desítek let. Využijte proto této jedinečné příležitosti se nyní na dokumenty osobně podívat,“ zve starosta města Znojma Jakub Malačka. Výstava potrvá pouze týden, a to každý den od 9:00 do 17:00 hodin.

Z báně bylo sejmuto celkem 7 pamětních schránek, a sice 6 měděných pouzder různé velikosti a stáří a jedna plastová dóza. Schránky byly otevřeny v pátek 30. září za přítomnosti vedení města, městské architektky, zástupců Národního památkového ústavu, historika Jihomoravského muzea ve Znojmě a ředitele Státního okresního archivu Znojmo.

Sejmutí a otevření schránek bylo pouze prvním krokem prací. „Nyní bude proveden odborný soupis a fotodokumentace všech nalezených dokumentů a pamětních předmětů. Dále budou shromážděny dokumenty a předměty, které budou uloženy do nových schránek jako svědectví současnosti,“ říká zastupitel města Znojma a historik Jiří Kacetl. Následně budou schránky navráceny zpět do báně radniční věže.

Partnery výstavy jsou Jihomoravské muzeum Znojmo a Státní okresní archiv Znojmo.

Zdroj: Město Znojmo.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum