Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKameny zmizelých Humpolec

9. června 2022

HUMPOLEC: Kameny zmizelých

Humpolečtí ve čtvrtek položí kameny zmizelých.

Ve čtvrtek 9. června uplyne přesně osmdesát let od transportu humpoleckých Židů do terezínského gheňa. Na tuto událost poukáží takzvané kameny zmizelých, které zástupci města položí právě v tento den.

„Dá se říct, že je to takové splacení dluhu našim spoluobčanům, kteří tady do dvaačtyřicátého roku žili a pak nenávratně zmizeli. I oni tvořili Humpolec a jeho dějiny a nechceme, aby se na ně zapomnělo,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu.

V Humpolci budou v 15 hodin umístěny před dům číslo 71 v Husově ulici. S přípravou akce pomáhá správce humpoleckého židovského hřbitova a odborník v této oblasti Vladimír Staněk. „Prozatím jsme vybrali tuto rodinu, ale rádi bychom v budoucnu zavzpomínali i na další, a uctili tak jejich památku,“ doplnil Karel Kratochvíl.

Na tuto akci pak v 19 hodin naváže koncert ve stylu klezmer v podání kapely Shum Davar, která publikum oslovuje svou pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Ta zahraje na prostranství před Mikádem.

Osmdesát let od deportace humpoleckých Židů připomíná i venkovní výstava na Havlíčkově náměstí, která potrvá do 29/6. Na deseti výstavních plochách se zájemci podrobně seznámí s osudy dvou humpoleckých rodin, dozví se o historii židovské komunity ve městě, postupném omezování práv Židů, jména rodin, jejich příbuzenské vztahy či umístění jednotlivých domů na mapě včetně fotografií.

Zdroj: Město Humpolec.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum