Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKUTNÁ HORA: Čistíme Stolpersteine - Kameny zmizelých

20. ledna 2022

KUTNÁ HORA: Čistíme Stolpersteine - Kameny zmizelých

Čistíme kutnohorské Stolpersteine - 27. ledna 2022

Téměř 200 obětí holocaustu z Kutné Hory a Čáslavi bude důstojně připomenuto u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Za aktivní účasti veřejnosti budou vyčištěny Stolpersteine, tedy kameny zmizelých na jejich památku, v rámci 3. ročníku akce Čistíme kutnohorské Stolpersteine. Tu pořádá Nadační fond dr. Dagmar Lieblové ve spolupráci s Osadním výborem Kutná Hora - Vnitřní město. Akce se uskuteční 27. 1. 2022 od 10 do 17 hodin.

Smyslem akce je vyčistit Stolpersteine, tedy Kameny zmizelých, kterých naleznete v Kutné Hoře téměř 100 a v Čáslavi prozatím 14. Byly zde instalovány díky úsilí dr. Sevic Müller a Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové v letech 2015 - 2021 na památku židovských spoluobčanů, kteří se stali obětmi holocaustu. Vrchní část kamene tvoří mosazná destička se základními údaji o člověku, jehož památku má připomínat. Mosaz podléhá znečištění, které způsobuje ztmavnutí, takže kámen přestává plnit svou úlohu.

Cílem akce je zejména připomenout veřejnosti smysl, za kterým jsou v Kutné Hoře a v Čáslavi Stolpersteine umístěny. Zároveň ale získá široká veřejnost návod k tomu, jak mohou přispět k jejich údržbě a zachování ve stavu, kdy budou důstojnou připomínkou osob, na jejichž památku byly instalovány.

Účast je volně přístupná všem zájemcům. Ti se mohou registrovat na https://bit.ly/stolpersteine_2022 a vybrat si kámen/kameny, které vyčistí. Akce se mohou zúčastnit i náhodní zájemci, kteří se rozhodnou zúčastnit čistě spontánně v den jejího konání, případně se z nějakého důvodu nemohou registrovat přes elektronický formulář. Pro ně bude v květinářství Loukales (Václavské náměstí 255, Kutná Hora) a v Informačním středisku v Čáslavi (Náměstí Jana Žižky 197, Čáslav) k vyzvednutí mapka s umístěním Stolpersteine. Na obou místech bude také od 10 do 17 hodin zřízeno výdejní okénko, kde si můžete vyzvednout sadu s čistícími prostředky.

Více o programu akce naleznete na www.nfdl.cz/blog a na https://www.facebook.com/events/4799213853504739/.

Zdroj: Město Kutná Hora.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum