VYSOČINA: Sberbank CZ - Věřitelský výbor
6. října 2022
VYSOČINA: Sberbank CZ - Věřitelský výbor
Sberbank CZ: Kraj Vysočina se rozhodl odstoupit z prozatímního věřitelského výboru.
Po pečlivém vyhodnocení dosavadního vývoje procesu insolvence Sberbank CZ a především na základě posledního podání k insolvenčnímu soudu, který do dnešního dne nerozhodl o návrhu na omezení hlasovacího práva Garančního systému finančního trhu, se Kraj Vysočina rozhodl vzdát se pozice člena prozatímního věřitelského výboru a nebude usilovat ani o zvolení do stálého věřitelského výboru. Ten by měl být ustanoven na schůzi věřitelů ve čtvrtek 6. října 2022 v Praze. „Po diskuzi v radě kraje jsme dospěli k rozhodnutí dále nesetrvávat v prozatímním věřitelském výboru. Naše narůstající pochybnosti a také zamítnutá podání ze strany insolvenčního soudu nás vedou k přesvědčení, že není v našich silách efektivně ovlivnit proces insolvence ve prospěch náš a dalších věřitelů a vykonávat tak svou funkci s odbornou péčí,“ vysvětluje hejtman Vítězslav Schrek. Kraj Vysočina odstoupil z funkce člena prozatímního věřitelského výboru k 5. říjnu 2022.
Ilustrační foto
Kraj Vysočina má ve zkrachovalé Sberbank CZ blokovány 2,4 miliardy korun a členem prozatímního věřitelského výboru se stal v srpnu letošního roku. Společně s Garančním systémem finančního trhu, Českou národní bankou, firmami ČEPRO a Tipsport.net a dalšími dvěma fyzickými osobami. „Od samého počátku bylo naším zájmem, aby všichni věřitelé byli uspokojeni v co nejkratší době a v maximální možné výši. Bohužel se však od zahájení procesu insolvence potýkáme se zcela zásadním problémem, kdy nám nejsou ze strany insolvenční správkyně a jejích poradců poskytovány relevantní a právně podložené podklady. Zcela odmítáme tvrzení, že tomu tak je. K dnešnímu dni nám nebyly s výjimkou ústních informací předloženy požadované účetní sestavy, ekonomické analýzy ani smluvní dokumentace,“ říká hejtman Vítězslav Schrek. „Naši důvěru nevzbuzuje ani to, když se informace potřebné pro výkon funkce člena výboru dozvídáme náhodně z médií, kde insolvenční správkyně dopředu předjímá špatný výsledek prodeje úvěrového portfolia, aniž by měla v ruce konkrétní nabídky. Nebyl nám zodpovězen ani zásadní dotaz, jak bude řešeno používání bankovních systémů po 12. prosinci 2022, které jsou potřebné pro úspěšné zvládnutí procesu prodeje úvěrového portfolia. Po tomto termínu by měly být uplatněny sankce amerického úřadu OFAC a měly by přestat platit podlicenční smlouvy na používání bankovních systémů. Domníváme se, že neřešení této hrozby může mít znehodnocující vliv na prodávaný majetek banky,“ doplnil Schrek.
Na konci září podal Kraj Vysočina společně s dalšími věřiteli, zejména samosprávami, návrh k insolvenčnímu soudu na omezení hlasovacího práva Garančního systému finančního trhu. Ten je ze zákona věřitelem, jehož pohledávka bude uspokojována přednostně, a zároveň výší pohledávky 27 miliard korun má na schůzi věřitelů nejsilnější hlasovací právo při volbě stálého věřitelského výboru a stanovení počtu jeho členů. Insolvenční soud dosud o posledním návrhu nerozhodl. „To je další z důvodů, proč se nehodláme o členství ve stálém věřitelském výboru ucházet. Rozhodli jsme se silou svých hlasů, tzn. výší naší pohledávky, podpořit některou ze samospráv, které se nabídly hájit zájmy i ostatních věřitelů, tedy nejen těch z prioritní skupiny. Kraj Vysočina a další samosprávy se totiž nacházejí až v poslední věřitelské skupině a jejich pohledávky tak budou uspokojovány až jako poslední nebo jinak řečeno, jsou odkázány počkat na to, co na ně nakonec zbyde,“ dodává hejtman Schrek.
Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina, ilustrační foto.