Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistVYSOČINA: Odstřel černé zvěře

26. září 2022

VYSOČINA: Odstřel černé zvěře

Myslivci dostanou zaplaceno za odstřel černé zvěře.

Už deset let Kraj Vysočina podporuje redukci počtů černé zvěře ve volné krajině – mimo obory -finančním bonusem. Od uživatelů honiteb prostřednictvím okresních mysliveckých spolků přebírá spodní čelisti odstřelených divokých prasat. „Jde o důkaz o ulovení. Za každou přesně specifikovanou předloženou čelist kraj vyplatí 350 – 500 korun, a to podle stáří odstřeleného kusu,“ upřesňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.

FOTO: Ukázka vykoupené označené čelisti

Z údajů pravidelného ročního sčítání divoké zvěře vyplývá, že počty divokých prasat v přírodě kolísají, z dlouhodobého hlediska jejich populace mírně roste. Negativní pohled na divoká prasata vyplývá z toho, že poškozují zemědělské plodiny a zvyšují nebezpečí přenosu nákazy afrického moru prasat na domácí chovy prasat.

„V letošním roce Kraj Vysočina vyplatí uživatelům honiteb za odlovené a zdokladované kusy černé zvěře cca 850 tisíc korun. Motivace odstřelu bude pokračovat i příští rok. Rada kraje souhlasila s prodloužením projektu, na který bude příští rok vyčleněno 950 tisíc korun,“ doplňuje Pavel Hájek.

Každoročně je s podporou Kraje Vysočina odloveno cca dva tisíce kusů prasete divokého. Největší podíl na tomto čísle mají myslivci z Havlíčkobrodska a Pelhřimovska.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum