Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistVYSOČINA: Obnova lesů

24. ledna 2022

VYSOČINA: Obnova lesů

Do obnovy lesů na Vysočině poslal kraj a stát během tří let přes pět miliard korun. Vlastníkům lesa loňské počasí pomohlo.

Hospodaření v lesích podporuje Kraj Vysočina od roku 2015. V posledních třech letech administruje veškeré dotace mířící do obnovy lesů, které jsou zasažené kůrovcovou kalamitou. Jejich majitelé stále likvidují následky kalamity a velice zodpovědně zalesňují vytěžené holiny. Jen na Vysočině se téměř 50 tisíc vlastníků stará o cca 207 tisíc hektarů lesních pozemků.

„V letech 2019 – 2021 administroval Kraj Vysočina jak vlastní, tak státní dotační tituly. Za tuto dobu prošly rukama našich administrátorů žádosti za 5,16 miliardy korun. Kromě jiného za ně bylo zalesněno celkem 7 320,75 ha lesních holin. Díky dotacím bylo postaveno 1 434,88 km oplocenek chránících nový porost proti zvěři. Vyplacené dotace byly i důležitou kompenzací za propady výkupních cen dřeva,“ uvedl náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček.

I přes dosud rekordně vysoké dotace vyplacené vlastníkům lesům platí, že kůrovcová kalamita na Vysočině bude ještě několik let likvidována a obnova lesů bude minimálně 10 – 20 let pokračovat.

Jen pro dokreslení situace, v roce 2020 administroval Krajský úřad Kraje Vysočina žádosti o krajské i státní dotace celkem u 9 624 úspěšně podaných žádostí, v letošním roce přijal 9 794 žádostí. V rámci celé ČR je na Vysočině administrováno cca 40% všech žádostí. „Například loni ministerstvo zemědělství vyplatilo majitelům lesů dotace v celkové výši 2,7 miliardy korun, z toho 565 miliónů prošlo administrací Kraje Vysočina. Letos stát vyplatil 5,3 miliardy korun, z toho 1,559 miliardy pomohlo na Vysočině. Z vlastního rozpočtu Kraj Vysočina během posledních tří let, tedy v době kulminace kůrovcové kalamity, vyplatil 159,5 miliónu korun,“ doplnil Lukáš Vlček.

Pomoc Kraje Vysočina vlastníkům kůrovcem zasažených lesů se promítne do jejich obnovy v řádu let po odeznění kalamity. S novými dotacemi budou vlastníci lesů včas seznámeni.

Z důvodu rychlého vyřizování všech dostupných dotací, o které mohou majitelé lesů požádat, už v minulosti Kraj Vysočina personálně posílil tým administrátorů. Jejich agenda za poslední tři roky narostla o 300%.

Informace pro žadatele o dotace:

Žádosti o finanční příspěvky přijaté podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. v termínu od 1. ledna – 30. června 2021 budou vyplaceny do konce roku 2021. Žádosti přijaté ve 2. polovině roku budou pravděpodobně vyplaceny na jaře 2022. Zároveň probíhá od 11. listopadu 2021 vyplácení finančních příspěvků podle Zásad MZe, ke zmírnění dopadů kůrovcové kalamity a do konce roku 2021 budou vyplacené žádosti, které krajský úřad přijímal do 16. září 2021. Později podané žádosti budou vyplácené po spuštění software ISND, pravděpodobně od února 2022.

Eva Horná - odbor životního prostředí a zemědělství.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum