Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Mistři tradiční rukodělné výroby

24. února 2025

JIHLAVA - TŘEBÍČSKO - BYSTŘICE NAD PERNŠTEJNEM: Mistři tradiční rukodělné výroby

Vysočina má nové Mistry tradiční rukodělné výroby.

Perníkářka Eva Řezníčková a manželé Kratochvílovi, pod jejichž rukama vznikají slaměné ozdoby, jsou novými Mistry tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Na svém prvním letošním zasedání o tom 17. února rozhodli zastupitelé Kraje Vysočina. „Vysočina se pyšní velmi šikovnými lidmi, kteří řemeslo povyšují na umělecký zážitek. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina k dnešnímu dni získalo už 22 zručných řemeslníků,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Miloš Hrůza.

FOTO: Eva Kolajová, MVT, 2024

Ocenění svůj titul slavnostně převezmou v dubnu v Muzeu Vysočiny Třebíč.

Perníkářka Eva Řezníčková, Jihlava

Eva Řezníčková pečením a zdobením perníků navázala na tradici včelařství, která se v její rodině držela několik generací. Její babička byla dokonce učitelkou medového pečiva. Eva Řezníčková vystudovala střední zdravotnickou školu a svůj koníček profesionalizovala po roce 1990. Vytvořila si svůj styl zdobení perníků, který koresponduje s horáckým lidovým ornamentem. Svůj um předváděla na řadě akcí v tuzemsku i v zahraničí, např. na EXPO v Číně v roce 2013. Své znalosti a zkušenosti předala i svým dvěma dcerám a třem vnučkám, které tak v rodinné tradici pokračují ve svém volném čase.

FOTO: Jeden z výrobků Evy Řezníčkové, Eva Kolajová, Muzeum Vysočiny Třebíč

Jana Kratochvílová, výroba slaměných ozdob, Rovečné

Jana Kratochvílová se výrobě slaměných ozdob věnuje 36 let. Plést ze slámy se naučila v dětství u prarodičů v Troubsku. Na technologické postupy přicházela sama bez cizí pomoci. Specializuje se na prostorové ozdoby jako šišky, andělíčky, zvonečky nebo holubičky. Naučila plést i svou rodinu, včetně manžela, se kterým v roce 1990 založila firmu Tritica, která se zaměřuje na slaměné produkty a nabízí přes čtyřicet druhů ozdob. V letech 2008 až 2016 společně vedli chráněnou dílnu. Jana se také účastní workshopů a jarmarků po celé ČR a učí děti v Bystrém.

Ivo Kratochvíl, výroba slaměných ozdob, Rovečné

Ivo Kratochvíl pracoval v brněnské ZOO, kde se seznámil s Janou, která ho přivedla k výrobě slaměných ozdob. Specializuje se na sklizeň žita, jeho zpracování a tvorbu plošných vánočních ozdob, jako jsou hvězdičky, věnečky nebo vločky. Do výroby ozdob manželé zasvětili i své syny, snachy a vnoučata. V roce 2022 byli vybráni jako zástupci českých řemesel a vyrobili 400 dárkových kazet pro europoslance do Bruselu. Slaměné ozdoby Kratochvílových zdobí stromečky nejen v ČR, ale i v Německu, Anglii, Kanadě, Japonsku a na Novém Zélandu.

FOTO: Manželé Kratochvílovi, Silva Smutná, Muzeum Vysočiny Třebíč

Titul Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina uděluje od roku 2016 krajské zastupitelstvo na návrh a doporučení Regionálního pracoviště tradiční lidové kultury při krajském Muzeu Vysočiny Třebíč. V jednom kalendářním roce je možné udělit až tři tituly. „Cílem je ocenit řemeslníky z Vysočiny, kteří dokonale ovládají postupy, dovednosti, znalosti, popř. technologie v daném oboru. Svou činnost prezentují na veřejnosti a přiměřeně svým možnostem předávají své znalosti a zkušenosti budoucím generacím,“ připomněl radní Miloš Hrůza.

Kompletní seznam mistrů najdete na webu Kraje Vysočina:

www.kr-vysocina.cz/seznam-mistru-tradicni-rukodelne-vyroby-kraje-vysocina/ds-303308

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum