Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Krajská muzea Vysočiny

15. března 2025

TŘEBÍČ - TŘEŠŤ: Krajská muzea Vysočiny

Krajská muzea Vysočiny uspěla s novými přeshraničními projekty.

Muzeum Vysočiny Třebíč prohlubuje spolupráci Kraje Vysočina s Dolním Rakouskem na prezentaci tradiční lidové kultury na obou stranách hranice a Muzeum Vysočiny Jihlava zmodernizuje expozici v muzejní pobočce v Třešti a vybuduje tu malou badatelnu. „Obě krajská muzea uspěla s projekty podanými do Fondu malých projektů v rámci Interreg Rakousko - Česko 2021-2027,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Miloš Hrůza.

FOTO: Exkurze do Radlbrunnu na Advent v Brandlhofu

Muzeum Vysočiny Třebíč nazvalo projekt Poznáváme sousedy aneb jsme si blíž. „Spolu s Volkskultur Niederösterreich letos pořádáme čtyři akce na podporu rozvoje tradiční lidové kultury jak v Česku, tak v Rakousku. Už proběhla exkurze do Radlbrunnu na Advent v Brandlhofu a Masopust na Šmeralově statku, dále chystáme Prázdninový den pro české a rakouské seniory s workshopy v Třebíči a také v Kremsu s cílem obohatit kulturní program v regionech, podpořit seniorské a mezigenerační setkávání a prohloubit povědomí o tradiční lidové kultuře česko-rakouského příhraničí,“ informovala Milena Petz z Muzea Vysočiny Třebíč.

Expozice J. A. Schumpetera v muzeu v Třešti, pobočce Muzea Vysočiny Jihlavy, projde do konce letošního roku modernizací a rozšíří se o malou badatelnu. „V rámci projektu s názvem Synové průmyslu: Franz Kafka a Josef A. Schumpeter vznikne také putovní výstava. Ta prostřednictvím těchto dvou osobností, které se narodily ve stejném roce 1883 a jsou spjaté s Třeští, představí období velkého rozmachu regionálního průmyslu v regionu Českomoravské vrchoviny a Waldviertelu na konci 19. století,“ uvedl Miloš Podařil z Muzea Vysočiny Jihlava.

FOTO: Masopust na Šmeralově statku v Třebíči s Heráleckými maškarami

Projekt společně koncipují a realizují Muzeum staré textilní továrny ve Weitře a Muzeum Vysočiny Jihlava, zejména prostřednictvím své pobočky v Třešti. Zároveň jde o pilotní projekt pro předpokládanou další mezinárodní spolupráci s partnery z Rakouska ve smyslu společné prezentace problematiky průmyslu 19. století.

„Oba projekty budou mít pozitivní dopad nejen na kulturní výměnu, ale i na posílení mezilidských vztahů mezi námi a Rakušany. Takové spolupráce jsou pro nás klíčové nejen pro zachování našich tradic, ale i pro budování silného, společného kulturního prostoru v Evropě,“ uzavřel Miloš Hrůza.

Radní Kraje Vysočina 3. března doporučili zastupitelstvu kraje schválit předfinancování obou projektů ve výši 481 a 600 tisíc korun. Přičemž 80 % z celkových uznatelných nákladů obou projektů uhradí Fond malých projektů.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum