Bekasina otavní
9. března 2025
NOVÝ RYCHNOV - VĚTRNÝ JENÍKOV: Bekasina otavní
Vysočina je celorepublikově významným hnízdištěm bekasiny otavní.
Kraj Vysočina obdržel výsledky průzkumu Pobočky České společnosti ornitologické na Vysočině s názvem Mapování bekasiny otavní na Humpolecké vrchovině. Bekasina otavní patří v posledních 40 letech mezi nejvíce ubývající druhy ptáků v České republice. Jedná se o druh bahňáka, který hnízdí na podmáčených loukách, které však musí být kosené nebo pasené, aby byl porost nízký. Seč a pastva nesmí probíhat v době hnízdění. V loňském roce proběhl podrobný průzkum potencionálně vhodných lokalit v jižní části Humpolecké vrchoviny.
Jedná se o oblast mezi Větrným Jeníkovem a Novým Rychnovem s přilehlým okolím, kde byl prokázán hnízdní výskyt na 30 lokalitách a celková početnost zde byla odhadnuta na cca 40 hnízdících párů. Mezi nejvýznamnější lokality, na kterých obvykle hnízdívá i více párů, patří rašelinné louky, které jsou chráněné většinou jako přírodní rezervace a o které pečuje Kraj Vysočina. Ve sledované oblasti zajišťuje Kraj Vysočina péči na 11 lokalitách. Bekasiny se vyskytují i na dalších místech v kraji, avšak ne již takto koncentrovaně. Na celé Vysočině by mohlo hnízdit kolem 200 párů, přičemž pro celou ČR je odhadována celková početnost 400-600 párů.
„Vzhledem ke stále trvajícímu úbytku tohoto druhu a významnosti Vysočiny pro jeho ochranu bude v našem kraji pro bekasinu otavní zpracován regionální akční plán. Regionální akční plány slouží k záchraně populací ohrožených druhů na regionální úrovni a zpracovává je Agentura ochrany přírody a krajiny ve spolupráci s kraji. Tyto plány jsou regionální obdobou záchranných programů, které se zpracovávají pro celou ČR. Ochranou lokalit bekasin zároveň chráníme mnoho dalších ohrožených druhů, které jsou vázané na rašelinné a podmáčené louky a některé lokality se nachází ve zvláště chráněných území. Kraj Vysočina v roce 2024 investoval v rámci managementu do zvláště chráněných území a zvláště chráněných druhů přibližně 15 miliónů korun,“ informoval Pavel Řehoř, radní Kraje Vysočina pro oblast lesní a vodní hospodářství, zemědělství a životní prostředí.
Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.
Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.