Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTŘEBÍČSKO: Syslí kolonii se na Vysočině daří

10. srpna 2021

TŘEBÍČSKO: Syslí kolonii se na Vysočině daří

Syslí kolonii se na Vysočině daří. Chrání ji speciální dopravní značky a zbržďovací prahy

Vysočina už čtvrtým rokem používá speciální dopravní značku „Pozor, sysel!“ v sousedství Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku. Tato dopravní značka upozorňuje řidiče na výskyt hlodavců – syslů obecných, kteří v současnosti patří mezi kriticky ohrožené druhy.

„Právě v této oblasti totiž žije jediná známá kolonie syslů na Vysočině, čítající až 100 jedinců. V době od května do září jsou syslové velice aktivní a při migraci za potravou se často pohybují i na účelové cestě mezi Mohelnem a hrází stejnojmenné vodní nádrže,“ vysvětlil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Lukáš Vlček. Řidiče v této unikátní přírodní lokalitě nabádá dopravní značka k větší pozornosti a žádoucí zpomalení provozu zabezpečují zbržďovací prahy instalované Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR. Přes zimu je dopravní značka „Pozor sysel“ umisťována do depozitáře, neboť sysli se ukládají k zimnímu spánku.

Foto: Krajský úřad Kraje Vysočina

Sysel obecný patří mezi kriticky ohrožené druhy. Řadu let je mu věnována cílená podpora v rámci záchranného programu. Na Vysočině se však syslí populaci daří. „Ještě v roce 2000 bylo na Mohelně zjištěno přibližně 20 jedinců, po řadě zásahů na jejich podporu jich v roce 2013 ochránci přírody napočítali téměř stovku. V minulých letech však nastal pokles až o třetinu, zřejmě v souvislosti se ztrátami způsobenými dopravou. Situaci byla věnována pozornost a po realizaci opatření pro zpomalení provozu dnes kolonie opět čítá přibližně 100 kusů. V České republice je známo a pravidelně monitorováno pouze cca čtyřicet lokalit s koloniemi syslů, a tak si velmi ceníme toho, že na Vysočině máme takto početnou kolonii,“ informovala na závěr Jana Nováková z odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum