Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTŘEBÍČ: Semafory - Znovu soutěž

30. března 2022

TŘEBÍČ: Semafory - Znovu soutěž

ÚOHS rozhodl: Semafory musí Třebíč soutěžit znovu. Ačkoli se tím mohou prodražit.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzoval 10 měsíců veřejnou zakázku na projekt Preference hromadné dopravy, kterou vypsalo a vysoutěžilo město Třebíč. Do veřejné soutěže se přihlásily 4 dodavatelské společnosti. Nyní ÚOHS rozhodl, že podmínky soutěže jsou diskriminační. Třebíč tak musí zakázku vypsat znovu.

Předmětem téměř šedesátimilionové zakázky byla obnova semaforů s kompletní výměnou technologie, která umí vyhodnotit průjezd aut z různých směrů a přizpůsobit čas pro projetí křižovatkou podle aktuální potřeby a dopravní situace. Umí také zvýhodnit autobusy městské dopravy a vozidel integrovaného záchranného systému. To například znamená, že když technologie zjistí v blízkosti křižovatky autobus, prodlouží zelenou tak, aby autobus městem plynuleji projel.

Město v zakázce požadovala technologii řadičů do semaforů tak, aby korespondovaly se stávajícím systémem. „Třebíč projekt připravila už před šesti lety, dotaci ale tenkrát město nezískalo. Teprve koncem roku 2020 byla dotace ve výši 50 milionů schválená. Vypsali jsme tedy zakázku po vzoru srovnatelných měst,“ uvedl starosta Třebíče Pavel Pacal.

Proti soutěži se k ÚOHSu odvolala společnost YUNEX, která vznikla až 26. února 2021 a která nabízí jinou technologii řadičů. Ta vyžaduje instalaci dopravní ústředny, aby i stávající semafory mohly mezi sebou komunikovat, tedy další náklady, které se mohou pohybovat od 5 do 22 milionů korun, podle náročnosti zakázky.

ÚOHS zadávací podmínky veřejné soutěže označil za diskriminační, ačkoli ve zprávě píše, že „řešení, navrhované městem může být ve výsledku hospodárnější, ale bez nové soutěže nelze tento závěr přijmout“.

Město nyní zakázku vypíše znovu. Upraví zadávací podmínky tak, aby se mohly přihlásit i další společnosti. Ty ale musí vyřešit komunikaci stávajících a nových semaforů mezi sebou. „Průtahy u ÚOHS zakázku velmi zpomalily. Chceme vše stihnout tak, abychom nepřišli o již schválené dotace. Je zajímavé a podivné, že v jiných městech podmínka určité technologie v zakázce na semafory prošla bez problémů. Navíc před třemi týdny vydal ÚOHS rozhodnutí, že je výhradním právem zadavatele určit si požadovanou technologii,“ dodal Pavel Pacal.

Zdroj: Město Třebíč.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum