Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPřeplavání Dalešické přehrady

8. října 2023

TŘEBÍČ: Přeplavání Dalešické přehrady

Andrea Klementová jako první v historii přeplavala Dalešickou přehradu podélně. Pomohla jí k tomu senátorka Žáková.

Mistryně republiky v zimním plavání Andrea Klementová dne 5. října, jako vůbec první přeplavala Dalešickou přehradu podélně. Trasu dlouhou přesně 17,23 kilometru uplavala za 4 hodiny a 7 minut. V nejchladnějším místě přitom voda měla jen třináct stupňů. Celá přeplavba se konala dle oficiálních pravidel přeplaveb Českého svazu plaveckých sportů. Její velký sen jí pomohla uskutečnit senátorka za Třebíčsko Hana Žáková.

Z motorové lodi třebíčské Vodní záchranné služby, která ji po celou dobu doprovázela, na ni dohlíželi záchranáři Marie Losová a Marek Safy, rozhodčí Michal Moravec a její sestra Petra Klementová.

Andreina velká výzva začala zhruba v půl dvanácté u Jirkasova mlýna. Do cíle, kterým byl bezpečný prostor u hráze vodní nádrže poblíž Kramolína, mladá sportovkyně doplavala po patnácté hodině. „Celou cestu se mi plavalo velmi dobře. Bála jsem se, abych nedostala křeč do nohy, ale vše se obešlo bez problému, takže jsem moc spokojená,“ řekla plavkyně s úlevou hlase poté, co vylezla na břeh. „Klidně bych do toho šla znovu. A kdo ví, třeba to za rok dám tam i zpátky,“ zasmála se.

A co na to říká ta, která za celou myšlenkou stála? „Jsem nadšená a spadl mi kámen ze srdce. Když jsem jí na startu dávala křížek na čelo, přála jsem si, aby v pořádku doplavala a nic se jí nestalo. Jsem ráda, že vše dobře dopadlo a že jsem Andrejce pomohla její sen splnit,“ svěřila se se svými dojmy Hana Žáková.

Na začátku celé myšlenky stála právě senátorka Žáková. „Před časem se mi Andrejka, kterou dlouhodobě podporuji, svěřila, že dostala nabídku přeplavat Severní ledový oceán. Bohužel je to však finančně velmi nákladné, takže jsem jí navrhla, že by mohla zkusit něco u nás. A společně nás napadla právě Dalešická přehrada,“ přiblížila senátorka.

Ihned začaly činit potřebné kroky. „Jediným omezením bylo, že se plavba nesměla konat o víkendu, protože je na přehradě plno plavidel. Našly jsme nejbližší možný termín, a to 5. října. Toto datum je navíc symbolické, protože se v tento den narodil náš bývalý prezident Václav Havel i můj tatínek. Oba dva se na nás dnes už dívají z nebe, ale věřím, že i o oni nám dnes zařídili hezké počasí, které po celou dobu panovalo,“ dodala Hana Žáková.

Zdroj: STAN Kraj Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum