Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTÁBOR: Práce romských poradců

1. dubna 2022

TÁBOR: Práce romských poradců

Práce romských poradců města Tábor má první výsledky.

Už čtvrt roku působí na táborské radnici dva romští poradci: Lenka Pokošová a Michal Kulhavý. Jejich pracovní náplň je zřejmá – zabývají se problémy soužití obyvatel města, konkrétně vztahy mezi majoritou a minoritou. Jejich práce má první hmatatelné výsledky.

V úterý 29. března 2022 uspořádali v Městské knihovně Tábor seminář o sociokulturních specifikách Romů pod vedením PhDr. Jany Horváthové, ředitelky Romského muzea Brno. Semináře se zúčastnili zástupci základních a mateřských škol, Policie ČR, Městské policie, Pedagogicko-psychologické poradny, Úřadu práce, Střediska výchovné péče, městského Odboru sociálních věcí, mediační a probační služby ad., tedy organizace, které přicházejí do styku s romskou komunitou. „Smyslem semináře bylo představit romskou kulturu, romský způsob myšlení,“ uvedl Michal Kulhavý.

Témata semináře:

tradice, současnost romské komunity
výchova dětí v romské rodině, postavení jednotlivých členů rodiny, normy chování
socioekonomické zázemí romských rodin, které ovlivňují negativní společenské jevy - nezaměstnanost, dluhy a exekuce, problematika bydlení, společenská diskriminace
vliv sociokulturního zázemí na vztah romských rodin k institucím

Oba poradci pracují přímo v terénu. Nedávno se vyskytlo na Sídlišti nad Lužnicí napadení romského chlapce skupinou dětí. „S případem jsme se rychle obeznámili. Skupina čtyř maminek se objednala u pana starosty, bály se o bezpečnost svých dětí. Na schůzce byl přítomen velitel Městské policie, který zopakoval, jak se zachovat v případě napadení. Ideální je zavolat linku 156. Strážníci zvýšili v oblasti sídliště dohled. My jako poradci jsme zdejším maminkám plně k dispozici,“ popsali událost Lenka Pokošová a Michal Kulhavý. Dalšími preventivními kroky poradců jsou (ve spolupráci s Městskou policií a tiskovou mluvčí policie ČR) přednášky na školách na téma šikana a kyberšikana.

Poradci mají v plánu ve spolupráci s romskou dobrovolnicí iniciovat pravidelné romské kulturní akce. Romská dobrovolnice již nyní spolupracuje s nízkoprahovým kontaktním centrem Cheiron T, které má s festivaly bohaté zkušenosti. „Cílem je, aby sami Romové organizovali pro Romy kulturní a sportovní aktivity,“ vyzdvihl Michal Kulhavý.

Ten dodal, že táborští poradci metodicky spadají pod krajského romského koordinátora. Spolu s ním už navštívili některá města, například Český Krumlov – Větřní, která se problémy mezi majoritou a minoritou také zabývají a lze se tam inspirovat.

Zdroj: Město Tábor.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum