TÁBOR: Odvážné pojetí zástavby s rozšířením parku
23. dubna 2021
Odvážné pojetí zástavby s rozšířením parku
Architektonická soutěž přinesla Táboru vítězný návrh pro novou čtvrť Dvorce.
Po pěti měsících intenzivního soutěžního workshopu zná Tábor vítěze a spolu s ním urbanistický návrh, který posunul budoucnost nové čtvrti Dvorce o zásadní krok kupředu.
O účast v soutěži se ucházelo 23 týmů, pět z nich vybrala porota do užšího výběru. Během třech jednání se vedly živé diskuze o zadání, konceptu a ideálních parametrech pro novou obytnou zástavbu. Závěrečné rozhodování poroty nebylo vůbec jednoduché. Přístupy jednotlivých týmů byly rozmanité a každý z nich měl ambice naplnit zadání a očekávání města a jeho obyvatel. Informace sdělila Ing. arch. Iveta Čierna, spoluorganizátorka workshopu.
Na prvním místě se umístil odvážný návrh týmu Norma architekti + Sporadical + Steiner & Malíková. Porota ocenila jasnou a silnou vizi parku jako ústředního motivu nové čtvrti v kombinaci s hustou zástavbou území. Ta je tvořena čtyřpodlažními viladomy, koncentrovanými městskými domy (townhouse), vyššími bytovkami a nájemním pavlačovým domem, který uzavírá park před zimním stadionem. Vstup do nové čtvrti je navržen náměstím na křižovatce ulic Kyjevská a Kapitána Jaroše. Jako nejlepší byl hodnocen krajinářský přístup spočívající v modrozeleném pásu plynule navazujícím na údolí Tismenického potoka. Současně je respektován význam a pozice památníku, který je obklopen zelení v těžišti parku. V dlouhodobé vizi nastiňuje obnovení stopy původního potoka, novou vodní nádrž a přeměnu v krajinný park přírodního charakteru. Nová čtvrť přiláká až 2000 nových obyvatel a slovy autorů vytvoří nový domov pro činorodé Tábořany.
Druhou cenu si odnáší tým UNIT architekti za vyvážený návrh s velkou různorodostí typologie bydlení – od řadových domů až po větší bytové celky. Kolem centrální společenské osy jsou soustředěny aktivity pro trávení volného času a soukromé vnitrobloky umožňují využití pro parkování nebo předzahrádky.
Třiarchitekti (Michal Fišer a David Mareš) přišli se sebevědomou ambicí a porotu oslovili návrhem struktury veřejných prostranství. Konkrétní podobu jednotlivých bloků však definovali variantně a další vývoj návrhu ponechali pro budoucí fáze přípravy. S tímto konceptem jim přísluší třetí oceněné místo.
Zbývající dva účastníci – ov architekti a ateliér A8000 si odnáší ze soutěže odměny za kvalitní dílčí podněty a řešení.
Význam workshopu zhodnotil starosta Tábora Štěpán Pavlík: „Urbanistický workshop byl téměř dobrodružnou poutí za hledáním podoby nové zástavby. Jsem rád, že pomyslně zlatou medaili bere řešení, které přinese Táboru jedinečný netuctový nový veřejný prostor a navrhuje způsob uspořádání bydlení hodný 21. století. Mísí rozličné formy bydlení: od komunitního nájemního či studentského přes koncentrované townhousy spíše intimního bydlení s vlastními zahradami, se sektorem viladomů s lodžiemi po městské bytové domy se širokou škálou typů prostorů. Řešení parku se srdcem v podobě vodní hladiny je důmyslnou skládankou zeleně, vody a stezek, kde najde místo i skatepark, psí hřiště a plácky pro sportování i zahradničení. Důstojné místo zůstane stávajícímu památníku. Těšíme se na postupné kroky přetavení návrhu v realitu. Předpokládáme etapizaci výstavby po dobu 15 let. Věříme, že vznikne čtvrť s jedinečnou identitou, kde se lidé rádi usadí.“
K soutěži se vyjádřil i místostarosta Václav Klecanda, který má na starosti mj. městský Odbor rozvoje: „Cením si vítězného návrhu především proto, že vychází z přírodních vztahů v území a přirozeně kombinuje modrozelenou infrastrukturu s odvážným urbanismem.“
Město Tábor představí návrhy veřejnosti na webu www.dvorce-tabor.cz a současně na výstavě, která se uskuteční od 4. do 29. května v Městské knihovně Tábor v Jiráskově ulici. Pokud to situace umožní, proběhne prezentace oceněných návrhů naživo s autorskými týmy a možností diskuze.
Zdroj: Město Tábor.