Hra s korálky, ta nás baví
20. dubna 2021
Text: Mgr. Jana Bičišťová - ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570.
Hra s korálky, ta nás baví, protože jsme stále hraví!
Kódování s korálky na ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570
Snad každé dítě si rádo staví z různě barevných předmětů prostorové výrobky. Právě to umožňuje tvoření ze zažehlovacích korálků. Když to navíc pomáhá rozvíjet matematické a logické myšlení a současně mohou děti uplatnit své výtvarné cítění, může být tato aktivita užitečná v rámci školních i volnočasových aktivit.
Děti z 1.stupně naší školy se zapojily do e-Twinningového projetu, který se nazývá KOLDAHAMA – turecky kódované korálky. Společně s dětmi z dalších 9 škol z Turecka, Itálie a Rumunska vstoupily do půlročního mezinárodního projektu.
Žáčci z 1. a 2. tříd tvořili ve školní družině dle vlastní fantazie např. výrobky k zimní a vánoční tématice. Ze starších žáků stále ještě tvoří děti ze 4.A. Dobrovolníci z této třídy se scházejí pravidelně přes výukový program Teams a tam spolu vyrábí k zadaným tématům, např. Fruits, Animals, Feelings, Nature, Women’s day. Zároveň se propojují přes Zoom s dětmi, učiteli a rodiči dětí z partnerských škol a pracují společně na stejných výrobcích.
Kdo nemá doma korálky, překresluje si motivy na čtverečkovaný papír. Aktivity jsou začleněny i do běžných hodin matematiky, neboť vytváření osově souměrných obrázků je součástí učiva geometrie. Zkoumáme a kreslíme v nich osově souměrné předměty, písmena a samotné návrhy pro náš projekt. Jelikož mají naši čtvrťáci zkušenosti s kódováním již z předchozího e-Twinningového projetu Kódujeme s Tomem a Jerrym, přešli postupně ke složitějšímu zadání, které je zašifrované pomocí čísel a barev. Zvládají vytvořit i výrobky, které mají několik částí a jejich sestavením vznikne opravdový 3D předmět.
Projekt bude pokračovat až do května. Kromě samotného sdíleného tvoření umožňuje dětem vyzkoušet si natočení informativního videa o naší škole, sdílení dopisu napsaného každým účastníkem pro kamarády a přečtení si toho jejich, vytvoření elektronických puzzle, složení společné 4 jazyčné básně. V ní je náš verš: „Hra s korálky, ta nás baví, protože jsme stále hraví! “
Projekt působí na děti i v rovině prevence. Připomněl nám Mezinárodní den bezpečnějšího internetu, díky čemuž snad děti pochopily, jak správně tento nástroj používat, aby se nedostaly do zbytečných potíží a nebezpečných situací.
Pomocí aplikace renderforest jsme se naučili vytvářet výuková a informační videa, která používáme ve výuce. Společně jsme např. sdíleli výukové video o dodržování zásad hygieny, které bylo užitečné zejména v době šíření covidu.
K propagaci projetu, samotných zúčastněných škol a zemí slouží i vytvořené projektové plakáty, projektové logo, kalendáře, vytváření e -booku ke každému tématu. Některé vybrané aktivity sdílíme na facebooku, instagramu, whatsappu, ve vlastním blogu, využíváme elektronickou nástěnku padlet a v neposlední řadě bezpečné prostředí e-Twinningu, tzv.twinspace.
Nabídka tvořivé aktivity, při které zažívají naše děti příjemné společné chvíle, sdílejí radost z tvoření a z vlastního ztvárnění zadaných témat, je v těchto dnech obzvláště důležitá. Tento e-twinningový projekt se vhodně doplňuje a prolíná i s našim evropským projektem Erasmus - Art is everywhere.
Zdroj: Mgr. Jana Bičišťová - ZŠ a MŠ Tábor, Husova 1570 a Město Tábor.