Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKlokoty - Naučná stezka

23. července 2023

TÁBOR: Klokoty - Naučná stezka

Táborské Klokoty mají naučnou stezku pro malé i velké.

V prvním ročníku participativního rozpočtu (rok 2000) města Tábor byly oceněny dva projekty, které navrhl osadní výbor příměstské části Klokoty. Zatímco dřevěnou rozhlednu na vrchu Chlum se nakonec realizovat nepovedlo, hravá naučná stezka Křížem krážem Klokoty už vítá první kolemjdoucí.

Od vyhlášení výsledků participativního rozpočtu 2020 uběhly tři roky. Projekt posléze dostal na starost městský Odbor životního prostředí, který inicioval jednání s památkáři. Bylo potřeba najít shodu na materiálovém řešení a barevnosti tabulí, aby naučná stezka nenarušovala ráz památkově chráněného areálu poutního místa Klokoty. Umístění jednotlivých zastavení muselo respektovat křížovou cestu a další historické objekty, jakožto i vzrostlé stromy, inženýrské sítě a v neposlední řadě blízkost vojenského prostoru.

Obsah deseti naučných tabulí rozvrhl a sepsal Tobiáš Smolík, popularizátor historie a lektor, a to na základě konzultací s odborníky z Husitského muzea v Táboře (Jitka a Lenka Vandrovcovy). Stezka je bohatě ilustrovaná ve svěžím komiksovém stylu, který obrázkům vtisknul známý kreslíř Lukáš Fibrich. Nápady na hravé interaktivní prvky pro nejmenší návštěvníky přispěla spisovatelka dětské literatury Klára Smolíková. Za technickým řešením celých tabulí i interaktivit stojí truhlář Rostislav Kaňa.

Přístupný text zpřístupňuje bohatou historii i přírodní zajímavosti malebných Klokot, na které jsou všichni obyvatelé Tábora právem hrdí. Přespolní návštěvníci a turisté se dozví o předhusitských dějinách Klokot, osudech místního mariánského obrazu, kvůli kterému poutní místo navštívila Marie Terezie a podle Haška dokonce i Švejkův kumpán Baloun. Výletníci objeví, jak Klokotští ovlivnili podobu pražského orloje, co se skrývá v klášterní kryptě, jak funguje symbióza armády a vzácných obojživelníků, ale také se seznámí s táborským Faustem i uličníky Klokoťáky z dětství spisovatele a táborského rodáka Václava Kaplického.

Zastavení naučné stezky Křížem krážem Klokoty tvoří volný okruh. Můžete si jimi zpestřit vycházku od kamenného mostu pod Kotnovem až na „tankáč“ nebo proložit výšlap alejí roku k poutnímu areálu.

INFOBOXY:

Mgr. Tobiáš Smolík prožil dětství a gymnaziální studia v Táboře. Věnuje se popularizaci historie, působí jako lektor edukačních programů pro děti a létající kurátor. Vytvořil dětskou expozici Laboratorium: Naučná dílna památkové péče (2021) pro Národní památkový ústav a expozici o historii České Kamenice (2022). S matkou Klárou napsal knihu Cha cha chá, zasmál se Mordechaj (2020), která mladým čtenářům přibližuje dějiny Židů v Čechách a na Moravě.

MgA. Lukáš Fibrich je ilustrátor a autor komiksů. Jeho kresba je známá z časopisu ABC, Časostroj nebo knihy Obrázky z moderních československých dějin (2016). S Klárou Smolíkovou spolupracoval na knihách H.U.S. (2015), S Komenským do komiksu (2020) nebo COM.ensky (2021).

Mgr. Klára Smolíková je spisovatelka, scenáristka komiksových příběhů a lektorka. Patnáct let žila v Táboře, pracovala v Husitském muzeu v Táboře a Národním muzeu v Praze jako vedoucí vzdělávání. Je autorkou populárně naučných knih Husité (2012), Husův dům (2015), Spolkla mě knihovna (2017) nebo S Komenským do komiksu (2020).

Rostislav Kaňa je truhlář z Chotovin, zabývá se zakázkovou výrobou. S Klárou Smolíkovou spolupracoval na naučné stezce kolem Kozího hrádku.

Instalace panelů proběhla v červnu 2023.

Zdroj: Město Tábor.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum