Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistFrantišek, Elinka a Bechyňka - 120 let

21. května 2023

TÁBOR: František, Elinka a Bechyňka

19. května až 25. června 2023 - Galerie Stará radnice.

Výstava s interaktivními prvky ke 120. výročí Křižíkovy elektrické dráhy Tábor - Bechyně. Pořádáno ve spolupráci s Národním technickým muzeem Praha.

Při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na unikátní železniční trati Tábor-Bechyně pořádá Národní technické muzeum a Husitské muzeum v Táboře výstavu, která návštěvníkům představí historii této první železniční elektrifikované dráhy u nás, osobnost „českého Edisona“ Františka Křižíka a příběh motorového vozu „Elinka“ ze sbírky NTM. Výstava se koná v Galerii Staré radnice muzea v Táboře.

„Moc mně těší, že v Táboře, ve městě, které je spojené s nejstarší železniční elektrickou tratí u nás, můžeme díky spolupráci s Husitským muzeem ukázat výběr z naší bohaté sbírky spojené s osobností vynálezce a podnikatele Františka Křižíka, který se na vzniku trati významně podílel. Návštěvníci uvidí Křižíkovu pokusnou obloukovku, zlatou medaili z elektrotechnické výstavy v Paříži 1881, historické fotografie Bechyňky i dosud nezveřejněný portrét Františka Křižíka a jeho manželky. Při oslavách výročí se pak i letos vydá na svoji trať provozní exponát Národního technického muzea a nejstarší elektrický železniční vůz u nás M 400.001 zvaný Elinka z roku 1903, “ řekl generální ředitel NTM Karel Ksandr.

Tábor - 1903, archiv NTM

„Osobnost Františka Křižíka je v Táboře neodmyslitelně spjata s historickým fenoménem jeho ,Bechyňky‘, na kterou nedají obyvatelé celého regionu dopustit. Pro Husitské muzeum je tak velkou ctí spolupracovat s Národním technickým muzeem a připojit se k ostatním organizátorům oslav 120. výročí této technické památky. Výstava je rovněž malým, ale vítaným závdavkem možné budoucí stálé prezentace tohoto tématu v Táboře,“ uvedl ředitel HMT Jakub Smrčka.

Železniční trať Tábor-Bechyně, o které se uvažovalo už od roku 1874, zahájila provoz 21.června 1903. Dodnes po ní jezdí elektrické vlaky, a přestože se za 120 let mnohé změnilo, zůstává unikátem. Výraznou osobností, která přispěla k vybudování první elektrické trati u nás, byl František Křižík. Právě on také řídil během slavnostního otevření motorový vůz zvaný Elinka, který je nyní součástí sbírek Národního technického muzea a za léta své činnosti prošel mnoha změnami. Nejvýraznější je nyní červený nátěr, který vystřídal zeleň rakouských drah. O Bechyňce, Elince a Křižíkovi se dozvíte víc, pokud navštívíte výstavu pořádanou v Táboře od 19. 5. do 25. 6. 2023.

František Křižík, archiv NTM

Pro děti i jejich doprovod je připravena hravá místnost, která čerpá z úspěšné bechyňské výstavy „Vynálezy Františka Křižíka“. Řada interaktivních prvků představuje rozmanitost oblastí, v nichž se tento elektrotechnický vynálezce, inovátor a podnikatel uplatnil. Vedle elektrického pohonu kolejových vozidel jsou to třeba jeho projekty osvětlení měst a společenských budov nebo elektromotory a generátory. Hlavním posláním výstavy je však probudit v dětských návštěvnících nadšení a touhu objevovat, zlepšovat a tvořit.

Výstava v Husitském muzeu v Táboře v Galerii Stará radnice potrvá od 19. 5. do 25. 6. 2023. Otevřena je od úterý do neděle vždy od 9 do 17 hodin.

Zdroj: Husitské muzeum v Táboře.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum