Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTÁBOR: Průhlednost vody

29. května 2022

TÁBOR: Průhlednost vody

Jordán má aktuálně vysokou průhlednost vody.

Povodí Vltavy informovalo město Tábor o výsledcích třetího letošního odběru vzorků vody ve vodní nádrži Jordán, který byl proveden v pondělí 23. 5. 2022.

Jan Potužák, vedoucí vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy, státní podnik České Budějovice uvedl, že nádrž se v době odběru nacházela ve stádiu tzv. čiré vody, které je charakteristické vysokou průhledností vody. „Ta se v dolní části nádrže pohybovala kolem čtyř metrů,“ sdělil Jan Potužák.

Aktuální biomasa řas a planktonních sinic byla v nádrži nízká a lze jí hodnotit stupněm 1 na pětibodové stupnici (1 = žádný vodní květ sinic, 5 = masový výskyt vodní květ sinic). Kyslíkové poměry v nádrži jsou prozatím dobré. Teplota vody v hladinové vrstvě se pohybovala v průměru kolem 20°C. V průběhu června jsou plánovány odběry 9. a 21. 6. 2022.

Kvalitu vody v Jordánu zejména pro význam koupací sezony zlepší srážecí stanice fosforu, kterou město Tábor vybuduje v letošním roce. Stanice začne fungovat od jara 2023. Fosfor se do vodní nádrže dostává především z nedostatečně čištěných komunálních odpadních vod (chybí tzv. „terciární“ stupeň čištění, kterým se rozumí rozšíření sekundárního čištění o odstraňování sloučenin dusíku a fosforu) a také ze zemědělského hospodaření v povodí. „Koupací sezona by měla být od příštího roku v Jordánu mnohem lepší. Věříme, že se kvalita vody od příštího roku změní,“ uvedl táborský místostarosta Václav Klecanda. Fosfor je „potravou“ pro sinice, které se v Jordánu v době teplého letního počasí množí.

Budování srážecí stanice na vtoku do Jordánu začne letos na podzim. Náklady na pořízení technologie budou činit téměř čtyři miliony korun. Srážecí stanice bude uvolňovat síran železitý Fe2(SO4)3, na který se fosfor váže.

Zdroj: Město Tábor.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum