Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistVysoký Chlumec - 1898

Soupis památek historických a uměleckých v politickém okresu Sedlčanském, napsali Dr. A. Podlaha a Ed. Šittler. Praha 1898.

Hrad Chlumec Vysoký, má málo architektonicky pozoruhodných památek. V jihozápadním rohu čtyřhranná věž s dřevěnými krakorci pod šindelovou střechou. Ve vysoké zdi k věži této přiléhající do špice skIenutá brána s hranami šikmo sříznutými. V dolejší části vysokého hlavního stavení několik úzkých gotických okének (nepochybně střílen).

Chlum Vysoký, hradební věž

Nádvorní průčelí oživeno bývalo druhdy dvojí loggií nad sebou (nyní zazděnou) a ozdobeno sgraffitovou rustikou, jejíž nepatrné stopy dosud jsou patrny. Z nádvoří vede gotický vchod jednoduše profilovaný (v šikmo sříznuté ploše polokruhový žlábek) k úzké prostoře podél zdí ke zmíněné nárožní čtyřhranné věži se táhnoucí.

Chlum Vysoký, situační plán

V severovýchodním přístavku čtyřhranná věž s cibulovou šindelovou bání; v ní zvon nepřístupný. Ve druhém poschodí prostičká místnosť upravená v kapli, v níž není nic pozoruhodného. Vnitřní prostory hradní nadmíru střízlivě zařízené, ničím nepoutají. V jihovýchodní zřícené části hradu zříti lze zbytky kleneb a kamenných ostění oken a dveří.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum