Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistSloní samičky v Zoo Praha už mají jména

SLONÍ SAMIČKY V ZOO PRAHA UŽ MAJÍ JMÉNA

Malé slonice narozené v Zoo Praha letos 27. března a 9. května dnes během slavnostního křtu dostaly sinhálská jména Lakuna a Amalee, která pro ně vybrali chovatelé.

Jména obou letošních slůňat jsou spojená se Srí Lankou, zemí, odkud pocházejí jejich matky Janita a Tamara. Starší slůně dostalo jméno Lakuna, tedy v sinhálštině „Znamení“. „Význam je ten, že jde o dobré znamení. První sloní samičku jsme tak vnímali proto, že se narodila v náročné době, kdy byla zoo uzavřená, v karanténě. A zároveň představuje dobré znamení pro budoucnost našeho chovu slonů,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Starší slůně (vpravo) dostalo jméno Lakuna, v sinhálštině „Znamení“. V hlasování chovatelů o jméno pro mladší slůně (vlevo) vyhrála Amalee. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Výběr jména pro druhé slůně byl paradoxně složitější, nakonec v hlasování chovatelů o jediný hlas zvítězila Amalee. „Tohle jméno už žádný speciální význam v sinhálštině nemá, ale ani ho nepotřebuje,“ usmívá se Miroslav Bobek. „Obě slůňata jsou zkrátka náš ‚pražský zázrak‘.“

Kmotrem starší sloní samičky se stal Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky, která je už patnáct let hlavním partnerem Zoo Praha: „Oběma slůňatům bych popřál dlouhý a spokojený život, hodně zábavy teď v dětství, a do budoucna, aby se sloní skupina ještě více rozrostla.“

Letošní sloní samičky v Zoo Praha pokřtili (zleva) státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek, ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Mladší slůně pak pokřtil státní tajemník Ministerstva zahraničních věcí ČR Miloslav Stašek, jenž má velkou zásluhu na tom, že se podařilo v roce 2012 vyjednat dovoz Tamary a Janity do Prahy. „Pro diplomacii představuje výměna zvířat podtržení nadstandardních vazeb mezi dvěma státy. Tehdy to nebylo snadné – Srí Lanka jen tak své slony nedává a v úspěch skoro nikdo nedoufal. Jsem moc rád, že se to podařilo a celý příběh se tady završil narozením nejprve Maxe a Rudiho a nyní i těchto dvou samiček,“ uvedl Miloslav Stašek.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum