Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



FOTOGALERIE - linka metra A slaví 40 let

10. srpna 2018 - zdroj Dopravní podnik hl. m. Prahy, foto Archiv DPP

Linka metra A oslaví 40. výročí. Na koleje vyrazí historická souprava metra 81-71

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) oslaví významné výročí. V neděli 12. srpna 2018 to bude přesně 40 let od zahájení provozu na lince metra A. Cestující se mohou těšit na svezení se původní historickou soupravou 81-71, která bude upravená do tehdejší čtyřvozové podoby. Atmosféru dokreslí speciální hlášení i strojvedoucí v dobových uniformách a informační tabule z minulého století.

Dokončovací práce ve stanici Malostranská, foto Archiv DPP

Sovětské soupravy metra 81-71, kterým se kvůli designu čela přezdívalo „briketa“ a které se vyráběly v Mytiščinském strojírenském závodě u Moskvy, vyjely poprvé s cestujícími na pražské lince metra A dne 12. srpna 1978. Byly zde provozovány do roku 2005. V letech 1996 – 2011 proběhla jejich modernizace na typ 81-71M, který je i dnes k vidění na trasách metra A a B.

„První jízda historické soupravy začne v neděli 11:45 ve stanici metra Dejvická, skončí ve stanici Náměstí Míru. Poslední výjezd soupravy jsme naplánovali na 15:10 z Dejvické. Jízdu doprovodí dobové hlášení staničního rozhlasu a i strojvedoucí budou v dobových uniformách,“ říká Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP s tím, že všem cestujícím budou stačit standardní jízdenky nebo časové kupóny.

Rozvoj trasy metra A

DPP navíc kvůli výročí provozu trasy metra A pro zájemce připravil další lahůdku. Cestující, kteří si zakoupili nabízený zážitek, totiž budou mít v noci 11. srpna 2018 exkluzivní možnost navštívit úsek mezi stanicemi Náměstí Míru a Dejvická v době noční přepravní výluky metra. Průběh bude odpovídat skutečnému předvečeru zahájení provozu trasy metra A v roce 1978. Začátek akce bude 11. srpna v cca 0:40 ve stanici metra Kačerov. „Ze stanice Náměstí Míru bude následovat komentář v každé stanici s možností fotografování. Zajímavostí bude i jízda soupravy v nesprávném směru,“ dodává Ladislav Urbánek s tím, že program skončí přibližně ve 3:45 ve stanici metra Kačerov.

Více informací a jízdní řády naleznete zde: http://www.dpp.cz/historicka-souprava-metra-oslavi-40-vyroci-trasy-a/. Více informací k Zážitkové turistice zde: http://www.dpp.cz/nocni-zazitkova-turistika-na-trase-a/

Popis fotografií:

1. Slavnostní zahájení provozu na prvním provozním úseku tratě A proběhlo za účasti tehdejšího československého prezidenta Gustáva Husáka a pražského primátora Zdeňka Zusky (po Husákově pravici) a pochopitelně i generálního ředitele Dopravních podniků hlavního města Prahy Mikuláše Lacka (v nejsvětlejším obleku).

2. Jedinou hloubenou stanicí na prvním provozním úseku tratě A pražského metra je Dejvická, hluboká 11 metrů. Byla budována v otevřené stavební jámě pomocí tzv. milánských stěn. Tramvaje byly vedeny po jednokolejné provizorní přeložce.

3. Tak vypadal západní vestibul dnešní stanice Dejvická. Kromě velkého plastického portrétu Lenina v podchodu, byla stanice za pevnými schodišti na nástupiště vyzdobena mozaikami s revoluční tématikou. Na rozdíl od Lenina jsou mozaiky dodnes vidět v dodatečně zřízené prodejně pečiva a v sázkové kanceláři.

4. Stanice Dejvická se původně jmenovala Leninova. Byla jedinou stanicí první provozního úseku tratě A, která byla v roce 1990 přejmenována.

5. Lokalita, kde byla vybudována stanice Hradčanská, se díky metru zásadním způsobem proměnila. Takto vypadala ještě 27. dubna 1974, v posledních dnech provozu starých dvounápravových tramvají. Všechny domy vlevo a část domů v pravé části snímku byly zbořeny.

6. V době výstavby metra byla řadu měsíců vedena tramvajová doprava přes staveniště po provizorní přeložce mezi ohradami a zbořeništi, později byla dlouhodobě přerušena úplně a tramvaje objížděly přes Mariánské hradby. Tato fotografie je z 24. prosince 1975.

7. Také tento snímek povrchu stanice Hradčanská pořízený kolem roku 1985 je už minulostí. V souvislosti s výstavbou automobilového tunelového komplexu zvaného pracovně Blanka byla zdejší komunikace s tramvajovou tratí přestavěna a změněny byly i výstupy z podchodu na povrch.

8. Částečnou proměnou prošla i oblast Klárova, kde byla budována stanice Malostranská. Pamatuje si ještě někdo, že zde ještě na počátku sedmdesátých let 20. století bývala benzínová čerpací stanice? Na této fotografii je již nějaký čas mimo provoz, připravená k demolici

9. Staveniště stanice Malostranská. Otevřená jáma se ale týkala, podobně jako u ostatních ražených stanic, především podzemního vestibulu.

10. Dokončovací práce ve stanici Malostranská. Dělníci instalují na ostění tunelu charakteristické podhledy z eloxovaného hliníku, jejichž autorem je architekt Jaroslav Otruba, pod jehož vedením vznikly stylově čisté a jednotně pojaté stanice.

11. Velmi stísněné podmínky panovaly v památkové zóně Starého Města při stavbě stanice Staroměstská, kde nebylo možné zbořit žádné domy. Na fotografii je opět vidět staveniště podchodu, podzemního vestibulu a založení eskalátorového tunelu. Obestavěný prostor stanice činí 41 090 m3.

12. Podchod stanice Staroměstská měl původně odlišnou podobu. Bývala zde mozaika připomínající „Vítězný únor“ roku 1948 (dnes je skryta za trafikou) a také zcela jiné je osvětlení. Jiný je i orientační systém.

13. Základním jednotícím prvkem každé ražené stanice prvního provozního úseku jsou podhledy z eloxovaného hliníku ve zlatavé barvě Champagne. Pro vzájemné odlišení pak byla pro každou stanici určena jedna typická barva, viditelná v úrovni oken vozu. Pro stanici Staroměstská byla zvolena červená.

14. Významný zásah do života centra města představovala výstavba podchodů, vestibulů a eskalátorových tunelů stanice Můstek. Během stavby byla tramvajová doprava převedena na provizorní most, pod kterým probíhaly stavební práce. Na provizorium byly připevněny i inženýrské sítě.

15. Pod ulicí Na Můstku byly při stavbě nečekaně objeveny zbytky původního středověkého mostu přes hradební příkop, který dal lokalitě – a také stanici metra – jméno. Most byl dodatečně zakomponován do architektury vestibulu.

16. Původně představoval podchod stanice Můstek pod stejnojmennou křižovatkou jeden velký prostor, jehož strop byl podpírán sloupy. V roce 2003 byl při rekonstrukci podchodu zrušen výstup do ulice Na Můstku a nahrazen novým do Provaznické ulice. Současně byla do podchodu vestavěna prodejna potravin.

17. Tato fotografie stanice Muzeum byla pořízena na trati C, při bedlivém zkoumání fotografie si můžeme všimnout, že už tehdy byly založeny vstupy do přestupních chodeb na budoucí trať A, které byly dočasně zakryty dlažbou.

18. Větší zásah do života cestujících v případě stavby stanice Muzeum A představovalo v roce 1977 dočasné omezení pohybu po nástupišti při instalaci přestupních eskalátorů do podzemního mezipodlaží.

19. Finální práce na stavbě stanice Muzeum v červnu 1978. Instalovány jsou již podhledy a po trati A již jezdily nějaký čas pracovní vlaky tažené vozidly nezávislé trakce.

20. I když pro provoz na trati A byly předurčeny nové vozy typu 8171, při první ověřovací jízdě konané 29. června 1978 se zde výjimečně objevila i souprava tvořená staršími vozy typu Ečs. Zde je jejich souprava zachycena ve stanici Náměstí Míru.

21. Z výstavby podchodu a vestibulu dočasně koncové stanice Náměstí Míru kupodivu neznáme mnoho fotografií. Snad proto, že stavba byla už mimo historické centrum města. Na této fotografii pořízené ze stavebního jeřábu vidíme spíš zařízení staveniště a jen vlevo dole vidíme alespoň část prací na podchodu.

22. a 23. Snímek vestibulu stanice Náměstí Míru z roku 1978 nám připomíná, že na prvním (ale i druhém) provozním úseku tratě A byly instalovány turnikety. Cestující, kteří měli předplatní časovou jízdenku, procházeli vedle turniketů. Pokud měli větší zavazadla nebo kočárky, procházeli kolem stanoviště dozorčího a jízdné vhazovali do malé pokladničky.


1. Slavnostní zahájení provozu 1. Slavnostní zahájení provozu
2. Stanice Dejvická 2. Stanice Dejvická
3. Stanice Dejvická 3. Stanice Dejvická
4. Stanice Dejvická 4. Stanice Dejvická
5. Stanice Hradčanská 5. Stanice Hradčanská
6. Stanice Hradčanská 6. Stanice Hradčanská
7. Stanice Hradčanská 7. Stanice Hradčanská
8. Stanice Malostranská 8. Stanice Malostranská
9. Stanice Malostranská 9. Stanice Malostranská
10. Stanice Malostranská 10. Stanice Malostranská
11. Stanice Staroměstská 11. Stanice Staroměstská
12. Stanice Staroměstská 12. Stanice Staroměstská
13. Stanice Staroměstská 13. Stanice Staroměstská
14. Stanice Můstek A 14. Stanice Můstek A
15. Stanice Můstek A 15. Stanice Můstek A
16. Stanice Můstek A 16. Stanice Můstek A
17. Stanice Muzeum A 17. Stanice Muzeum A
18. Stanice Muzeum A 18. Stanice Muzeum A
19. Stanice Muzeum A 19. Stanice Muzeum A
20. Stanice Náměstí Míru 20. Stanice Náměstí Míru
21. Stanice Náměstí Míru 21. Stanice Náměstí Míru
22. Stanice Náměstí Míru 22. Stanice Náměstí Míru
23. Stanice Náměstí Míru 23. Stanice Náměstí Míru

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum