Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPRACHATICE: Město příkladně pečuje o památky

30. ledna 2022

PRACHATICE: Město příkladně pečuje o památky

Poosmé za posledních dvanáct let uspělo město Prachatice v krajském kole soutěže o Cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, spojenou s udělením titulu Historické město roku.

Za vzornou péči o svou městskou památkovou rezervaci bylo vyhodnoceno jako nejlepší v celém Jihočeském kraji. Tento úspěch znamená, že Prachatice budou usilovat o titul celostátního Historického města roku 2021. V minulosti Prachatice již pětkrát byly v celostátním hodnocení nominovány na zmíněnou Cenu (za roky 2000, 2001, 2002, 2010 a 2016) a za rok 2002 soutěž dokonce vyhrály.

Na počátku roku 2022 navštívila město hodnotící komise, kterou tvořili zástupci Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva kultury, Národního památkového ústavu a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, jejímž úkolem bylo na místě samém posoudit, jak města o své památky pečují.

Jak v tiskové zprávě uvádí Národní památkový ústav: „Prachatice patří již řadu let oprávněně mezi nejlépe hodnocená města v rámci této soutěže. V majetku města zůstala v důsledku politického vývoje po roce 1945 velká část historických městských domů, navíc od dalších vlastníků město převzalo také části hradebního systému a příkladně se o toto kulturní dědictví stará. K péči o památky v soukromém i obecním vlastnictví využívá město prostředky z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón velmi efektivně. Vlastní finanční zdroje města umožňují pečovat i o řadu památek v jeho blízkém okolí. Komise také pozitivně hodnotila, že vzhled města není narušen nevhodnými reklamními zařízeními. Prachatice jsou v péči o památky jednoznačně příkladným městem.“

Na dalších pozicích v rámci Jihočeského kraje se umístila města Jindřichův Hradec a České Budějovice. Vítězství v krajském kole soutěže kromě finanční odměny znamená opětovné zviditelnění Prachatic na celostátní úrovni a také potvrzení kvality práce odváděné na úseku péče o památky, vzešlé od odborníků v oboru.

Poprvé byl titul Historické město roku udělen v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Od roku 1996 je Cena předávána při příležitosti slavnostního setkání, které je zároveň oslavou Mezinárodního dne památek a sídel. Vítězové krajských kol obdrží z Programu regenerace 100 000,- Kč a pamětní list. Vítěz celostátního kola soutěže získá, kromě práva užívat příslušný rok titul „Historické město roku“, hlavní cenu 1 000 000,- Kč, umělecké dílo z českého křišťálu a pamětní grafický list od předních českých umělců.

Program regenerace městských památkových rezervací (MPR) a městských památkových zón (MPZ) byl ustaven vládním usnesením z března 1992 jako nástroj záchrany a rozvoje historických jader měst a obcí. Vyhlašovateli soutěže jsou Ministerstvo kultury ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska (SHSČMS).

Radim Rouče, tajemník městského úřadu.

Antonín Jurčo, odbor stavebně správní a regionálního rozvoje.

Zdroj: Město Prachatice.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum