Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPRACHATICE: Kaple sv. Filipa Neri

10. listopadu 2021

PRACHATICE: Kaple sv. Filipa Neri

Kaple sv. Filipa Neri směřuje ke kompletní obnově interiéru.

Po loňské opravě vnitřních povrchů kaple sv. Filipa Neri (nazývané též kaplí sv. Patriarchy, resp. zkráceně kaplí Patriarchy) pokračovaly udržovací práce v ní také letos.

V rámci nich byla provedena obnova nátěrů oken a dveří, očištěny a impregnovány byly kamenné prvky, představované stupni pod vítězným obloukem a kamenným pilířkem sloužícím v minulosti jako pokladnička. Na něm došlo také k odrezení a nátěru dochovaného kování. Opraveno bylo vnitřní dřevěné schodiště na kůr, jehož některé stupně byly shnilé a nosné sloupky stupňů a dřevěné obložení obvodu schodiště nebylo kompletní. Na podlaze kůru došlo k náhradě degradovaných částí fošen. Podstřeší zpřístupnil nový žebřík a opravená dřevěná podesta pod ním. Popsané dřevěné prvky byly ošetřeny olejovým nátěrem. Vstup do prostoru schodiště z lodi kaple doplnila kovaná mříž s povrchovou úpravou černou kovářskou barvou. Přeskládáno a upevněno bylo venkovní kamenné schodiště.

Letošní etapa prací vyšla na 192 tisíc Kč, přitom 46 tisíc korun kryla dotace Jihočeského kraje z dotačního programu Kulturní dědictví, opatření č. 2 Drobná sakrální architektura.

Město letos nezahálelo ani ve vztahu k interiérovému vybavení kaple. Po loňském restaurování oltáře pro kapli, získaného v roce 2019 darem od Pravoslavné církevní obce v Českých Budějovicích z kaple Všech Svatých země české (původně kaple sv. Vojtěcha římskokatolické církve) v Českých Budějovicích, došlo letos na opravu dvou dřevěných lavic, získaných spolu s oltářem. Práce vyšly na 28 tisíc Kč.

Na příští rok plánujeme rekonstrukci bohaté malířské výzdoby interiéru kaple, která se nedochovala, přitom původně zahrnovala imitací kvádrování a iluzivní plastické prvky, na stropě presbytáře také figurálním motiv.

Zdroj: Město Prachatice - Antonín Jurčo, odbor stavebně správní a regionálního rozvoje.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum