Nové vyšetřovací přístroje
4. prosince 2024
PRACHATICE: Nové přístroje
Kolorektální karcinom v prachatické gastroenterlogické ambulanci vyšetřují novými přístroji.
Nemocnice Prachatice, a.s. pořídila v rámci projektu Prevence kolorektálního karcinomu tři nové vyšetřovací přístroje. Jedná se o nejnovější generaci kolonoskopů firmy Fujifilm. Nemocnice tak přispívá k dalšímu zlepšení kvality poskytované preventivní péče.
V prachatické nemocnici lékaři ročně provedou okolo 1100 až 1200 kolonoskopií, z toho je 250-300 preventivních vyšetření kolorektálního karcinomu. V letošním roce se počet vyšetřených blíží k hranici tří set pacientů. V příštích dvou letech má Nemocnice Prachatice, a.s. v plánu dostat se na 350-400 vyšetření za rok. To, že má toto preventivní vyšetření smysl dokazuje i množství zachycených případů. Zhruba 53 % pacientů má pozitivní nález v podobě polypu, u dalších 2–3 % pacientů je diagnostikován karcinom. I zde platí pravidlo, že čím dříve je nádor nalezen, tím vyšší je pravděpodobnost úspěšné léčby a úplného vyléčení pacienta.
„Preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu se opravdu vyplatí, což dokazují každoroční statistiky. Česká republika se před zavedením preventivního programu pravidelně umisťovala od prvního do pátého místa v počtu incidencí kolorektálního karcinomu (do roku 2010). Ty počty byly opravdu vysoké. Od té doby se situace v Česku významně zlepšila, a nyní se pohybujeme kolem 14. místa v počtu incidencí na sto tisíc obyvatel v porovnání s ostatními státy Evropské unie,“ uvedl MUDr. Pavel Lipták z gastroenterologické ambulance Nemocnice Prachatice, a.s.
ilustrační foto - prachatická gastroenterlogická ambulance
Pojďme si zodpovědět několik základních otázek.
Kdo by měl podstoupit preventivní vyšetření?
Preventivní vyšetření by měli podstoupit všichni lidé ve věku nad 50 let, kteří nemají žádné příznaky, jsou asymptomatičtí, a zároveň se u nich v rodině (u otce, matky nebo sourozenců) nevyskytla anamnéza kolorektálního karcinomu. Samozřejmostí je, že pokud máte příznaky rakoviny tlustého střeva, vyšetření byste měli podstoupit nejkratší množné době také.
Kdo indikuje podstoupení preventivního vyšetření kolorektálního karcinomu?
Vyšetření indikuje buď obvodní lékař, gynekolog nebo i sám pacient. Všichni občané České republiky mají právo přijít přímo do gastroenterologické ambulance a požádat o vyšetření. A to i bez doporučení jejich ošetřujícího lékaře.
Jak vyšetření probíhá?
Pacient je v analgosedaci. To znamená, že anesteziolog pacienta přispí, což minimalizuje bolest a úzkost pacienta během vyšetření. Poté se pacientova střeva insuflují (nafouknou) vzduchem nebo oxidem uhličitým a proběhne samotná kontrola sondou. Nejdůležitější je, že pacient musí být vyprázdněn. Jeho střeva musí být úplně čistá, aby vyšetření mohlo proběhnout. Celé vyšetření trvá přibližně 30 minut, v případě nálezu se délka vyšetření prodlužuje.
Co ovlivňuje vznik rakoviny tlustého střeva?
Jsou to stravovací návyky a vnější prostředí. Riziková je konzumace uzenin v nadměrném množství. Uzeniny spolu s červeným masem obecně zařadila Světová zdravotnická organizace (WHO) do stejné skupiny prokázaných karcinogenů, jako jsou například plutonium, azbest či tabák. Je nutné si uvědomit, že domácí klobásy z udírny či uzené maso jsou přímo zařazeny mezi karcinogenní látky. Vliv na vznik rakoviny tlustého střeva může mít také kouření.
„V posledních letech počet lidí, kteří přichází na preventivní vyšetření kolorektálního karcinomu rok od roku stoupá. Je to i tím, že přibližně před deseti lety začaly pojišťovny obesílat pacienty se zvacími dopisy na vyšetření. Přibližně do týdne po padesátých narozeninách by měl každý automaticky obdržet zvací dopis k vyšetření kolorektálního karcinomu. S tím se pak na vyšetření může dostavit,“ doplnil MUDr. Lipták.
Mezi pacienty, kteří v letošním roce absolvovali vyšetření kolorektálního karcinomu v prachatické nemocnici, byl i její předseda představenstva, Ing. Michal Čarvaš, MBA. „Sám jsem letos absolvoval kolonoskopické vyšetření v naši nemocnici a chci tím zdůraznit, že prevence je potřeba a dává smysl. Jsem rád, že pro naše pacienty, obyvatele nejen Prachaticka, můžeme nabídnout špičkovou techniku, zkušený personál a krátké čekací doby,“ uzavřel Ing. Čarvaš.
Na akci byla nemocnici poskytnuta finanční podpora Evropské unie z programu Nástroje pro oživení a odolnost prostřednictvím Národního plánu obnovy ČR ve výši dva miliony korun.
Zdroj: Nemocnice Prachatice.
Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.