Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistTřídění elektrozařízení

1. března 2023

PÍSEK: Třídění elektrozařízení

Obyvatelé Písku loni vytřídili téměř 60 000 kilogramů elektrozařízení.

Obyvatelé Písku vhodili loni do kontejnerů na vysloužilá elektrozařízení společnosti Asekol 59 906 kg starých elektrospotřebičů, o 3 172 kilogramů více než v roce 2021. Elektroodpad obsahuje řadu zdraví škodlivých materiálů a díky zajištění správné recyklace vysloužilých elektrozařízení město přispívá k ochraně životního prostředí. Recyklace navíc umožňuje opětovné materiálové využití a patří mezi základní principy cirkulární ekonomky. Míra opětovného materiálového využití je velmi vysoká a podle jednotlivých typů výrobků dosahuje až 95 %.

Jakým rozsahem Písek přispěl k lepšímu životnímu prostředí, se uvádí v environmentálním vyúčtování zpracovaném společností Asekol. Díky recyklaci vznikají úspory spotřeby elektrické energie, primárních surovin, vody, okyselování prostředí a produkci skleníkových plynů. Certifikát environmentálního vyúčtování vyčísluje přínos našeho města k ochraně přírody v roce 2022. Vyplývá z něj, že díky množství odevzdaných elektrozařízení obyvatelé Písku uspořili 615,69 MWh elektřiny, 57 820,76 litrů ropy, 3 619,89 m3 vody a 38,34 tun primárních surovin. Navíc se díky nim snížila emise skleníkových plynů CO2 ekv. o 65,09 tun a produkce SO2 (který zapříčiňuje okyselování prostředí) ekv. o 2 666,83 kg.

Každý kus vytříděného elektra se počítá, což dokazuje příklad 100 vytříděných notebooků, které uspoří 10 MWh elektřiny. Takové množství odpovídá tříleté spotřebě elektřiny rodiny žijící ve standardním bytě. Za 100 kg vytříděných elektrospotřebičů se ušetří takové množství ropy, které by stačilo na výrobu benzínu pro cestu z Prahy do Paříže.

Zpětný kolektivní odběr elektroodpadu a jeho recyklaci pro město Písek zajišťují společnosti Elektrowin a Asekol. Loni obyvatelé Písku vytřídili celkem téměř 200 tun starých elektrospotřebičů určených ke zpětnému odběru.

Děkujeme všem, kteří pečlivě třídí odpad a přispívají tak k ochraně životního prostředí.

Zdroj: Město Písek.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum