Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPoplatek za odpad

10. listopadu 2023

PÍSEK: Poplatek za odpad

Poplatek za odpad se v Písku příští rok zvyšovat nebude.

Poplatek za odpad se v Písku i přes růst nákladů příští rok zvyšovat nebude, zůstane ve výši 440 korun za osobu. Písek tak bude i nadále patřit k městům, kde lidé za odpad platí nejméně. „Město Písek ročně na odpadové hospodářství vynaloží 28,5 milionu korun, na poplatcích vybere jen necelých 12 milionů. Tento segment tak dotujeme ze zhruba 57 procent,“ řekl místostarosta Josef Soumar. Poznamenal, že pokud by město chtělo náklady na odpadové hospodářství plně pokrýt z poplatku, musel by činit 1 028 korun na osobu.

„Řada měst kvůli vysokým nákladům spojeným s odpadovým hospodářstvím přistoupila k razantnímu zvýšení poplatku za odpad pro příští rok. Jsou města, která jej zvedla o 100 procent, nebo taková, která měla odpady pro občany zdarma, ale kvůli vysokým výdajům spojeným s jejich likvidací poplatek znovu zavedla. My jsme se rozhodli poplatek zachovat ve stejné výši a zvýšené náklady pokrýt z rozpočtu,“ poznamenal starosta Michal Čapek. Město na oblast nakládání s odpady doplácí celkem zhruba 16,5 milionu korun ročně, v přepočtu téměř 590 korun na obyvatele.

Poplatek za odpad se v Písku drží na částce 440 Kč za osobu od roku 2018, v letech 2015 až 2017 byl 490 korun a v předchozích letech činil 590 korun za osobu. Od poplatku jsou osvobozeny například děti do tří let věku, a to až do konce kalendářního roku, kdy tří let dovrší, dále držitelé průkazu ZTP/P nebo osoby žijící v domovech pro seniory. Řada měst letos přistoupila k výraznému zvýšení poplatku za odpad, například v Táboře jej zdražili ze 696 na 960 korun, v Litvínově stoupl z 250 na 800 Kč, v Uherském Hradišti nebo Poděbradech z 500 na 1000 Kč.

Občané Písku patří k nejlepším v republice v třídění, využívají hustou síť kontejneřišť, nádob na separovaný odpad i velký počet sběrných dvorů. Směsného odpadu tak ročně vyprodukují v přepočtu jen kolem 144 kg na osobu. Přesto je na skládku ročně vyvezeno kolem 4 300 tun komunálního odpadu. Za jeho ukládání musí město na základě zákona o odpadech hradit poplatek Státnímu fondu životního prostředí ČR. Ten se bude až do roku 2029 pravidelně zvyšovat. V roce 2021 město za ukládání na skládku zaplatilo téměř 2,4 milionu korun, loni to bylo 2,6 milionu.

Zdroj: Město Písek.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum