Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPELHŘIMOVSKO: Supervize

12. listopadu 2022

PELHŘIMOVSKO - ŽELIV - JIHLAVA: Supervize

Supervize může být pro pedagogy významnou podporou v jejich náročné praxi.

Centrum primární prevence DOK, které se dlouhodobě věnuje primární prevenci rizikového chování dětí a mládeže na jihlavských a pelhřimovských školách, cílí vedle žáků a studentů také na učitele, kterým nabízí různé formy podpory. Již několikátý rok běží v CPP DOK skupinová či individuální supervize, kterou mohou učitelé zdarma využít.

Dlouhodobě vnímáme nárůst náročných situací ve třídách (inkluze, Covid, žáci z Ukrajiny, velký počet dětí ve třídách atd.) a s tím související větší zátěž pro učitele. V odborné veřejnosti se čím dál intenzivněji diskutuje o nutnosti podpořit pedagogy v jejich náročné praxi, hledají se cesty a nástroje, jak na to. Supervize však v tomto směru zůstává stále na okraji zájmu škol.

Snažíme se proto školám nejen přiblížit pojem supervize, ale také zprostředkovat supervizi samotnou. Učitelům ze spolupracujících škol nabízíme zdarma účast na skupinové či individuální supervizi, setkání probíhá 1x měsíčně v prostorách CPP DOK, pod vedením zkušené supervizorky Mgr. Martiny Přibylové. S nabídkou oslovujeme jak školní metodiky prevence, kteří ji předávají ostatním kolegům v pedagogickém sboru, tak přímo třídní učitele na preventivních programech, zejména při náročných situacích ve třídě.

V tomto kalendářním roce také poskytlo město Jihlava jako zřizovatel svým školám finance, které mohou čerpat právě na supervizi. Některé školy této možnosti využily a pro své pedagogy pravidelnou supervizi zavedly. U většiny škol však tato jedinečná příležitost zůstala bez odezvy. A o čem supervize je, jak probíhá a v čem může být podpůrná? Máme za to, že výstižné odpovědi nalezneme ve zpětných vazbách pedagogů, kteří si supervizí již prošli, či prochází.

"Původně jsem si myslela, že supervize je jakási kontrola. Už první sezení mě nadchlo. Získala jsem pohled na svůj problém z více úhlů, nabídla se mi nová řešení, co mě nenapadala nebo jsem je naopak vidět nechtěla. Někdy nás obklopují lidé, většinou přátelé, se kterými máme tendenci řešit situace či problémy stále stejně, potvrzovat si ten svůj náhled na situaci, svůj úhel pohledu. Při supervizi se mi otevřely nové úhly a směry řešení, které bych jinak neviděla. Myslím, že předpokladem k úspěchu je hlavně otevřenost a aktivita hledat řešení. Věřím, že pro ty, kteří rádi sdílejí a inspirují se, je to skvělá cesta." Mgr. Jana Jarošová, ZŠ Želiv.

Zdroj: Oblastní charita Jihlava.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum