Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistVeduty měst - Pacovsko

9. května 2023

PACOVSKO: Veduty měst

Kámen, Pacov, Proseč u Pošné. Kámen - Johann Venuto podle Adalberta Juhna (1809). Pacov - Johann Venuto podle Jana Syrového (1809). Proseč u Pošné - Johann Venuto podle Kiliana Ponheimera (1816).

Kámen

Kámen

Jan Antonín Venuto, také psáno Johann Anton Venuto (24. května 1746, Jevišovice u Znojma - 1. dubna 1833, Hradec Králové), byl královéhradecký kanovník a autor mnoha akvarelových vedut českých a moravských měst.

Pacov

Pacov

Vojtěch Benedikt Juhn (21. března 1779, Pelhřimov - 28. listopadu 1843, Jindřichův Hradec) byl český malíř, katolický kněz, rektor biskupského semináře v Českých Budějovicích.

Proseč u Pošné

Proseč u Pošné

V umění se stal slavným díky svým rytinám pohledů na města zvaným veduty. Zachycoval podoby měst. Jako výborný kreslíř spolupracoval s předními rytci Jiřím Döblerem a Karlem Postlem, který byl prvním českým klasicistním krajinářem a grafikem. Juhnova díla se často nacházejí v záhlaví na nejrůznějších cechovních diplomech, osvědčeních pro tovaryše, výučních listech a podobných tiscích. Mnoho jeho skicáků, obrazů a rytin se v průběhu doby ztratilo.

Všechny veduty měst na Pelhřimovsku najdete zde:

http://regiony.mnoho.info/search?hledat=veduty

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum