Komentovaná prohlídka kaple v Kámeni

28. června 2018 - zdroj Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Kaple Panny Marie Bolestné v Kámeni

Komentovaná prohlídka kaple Panny Marie Bolestné v Kámeni, přednášející: Mgr. Ondřej Hájek

V letošním roce přistoupil Kraj Vysočina k celkové rekonstrukci raně barokní kaple Panny Marie Bolestné, stojící na západním kraji obce Kámen blízko silnice na Tábor. Kapli postavil ve druhé polovině 17. století majitel hradu Kámen Jan Kryštof Malovec jako svoji hrobku, a tomuto účelu přizpůsobil také její výzdobu a vnitřní vybavení. Jednolodní orientovaná kaple má obdélný půdorys, ke kterému je připojen presbytář, sakristie a panská oratoř. Stavba byla obehnána zdí se čtyřmi kaplemi, ty však byly spolu se zdí zbořeny při stavbě silnice na Tábor roku 1830.

Do 80. let 20. století byla kaple využívána k liturgickým účelům, poté byla opuštěna a nezadržitelně chátrala. V současné době je její stav havarijní, mobiliář je silně poškozen vlhkem. Kraj Vysočina má v úmyslu kapli opětovně přičlenit k hradu Kámen jako součást prohlídkové trasy a zároveň zachovat její liturgickou úlohu – v kapli by byly ročně slouženy dvě slavnostní mše, první o Vánocích, druhá o pouti.

Rekonstrukce je naplánována na několik etap, než se obnovená kaple znovu zaskví v plné své kráse, má veřejnost jedinečnou příležitost prohlédnout si její současný stav a dozvědět se podrobnosti o chystaném projektu její obnovy.

30. června a 1. července 2018 v 10:30, 11:30, 12:30 a 13:30

Vstupné

  • Jednotné 50,- Kč
  • Děti do šesti let zdarma

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum