Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Modernizace školních budov

6. února 2024

CHOTĚBOŘ - NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ: Modernizace školních budov

Nové dílny v Chotěboři a badatelská půda v Novém Městě na Moravě. Modernizace krajských školních budov pokračuje i letos.

Nové učebny a dílny odborného výcviku v Chotěboři a odborné dílny včetně jazykových laboratoří v Novém Městě na Moravě. Kraj Vysočina pokračuje v modernizaci svých školních budov. Rozsáhlé stavební úpravy jsou plánovány na pracovišti odborného výcviku na Senftově ulici, kam docházejí žáci Střední školy technicko-ekonomické Chotěboř. „Projekt zahrnuje úpravu stávajícího dvoukřídlého objektu školy na okraji areálu Chotěbořských strojíren. Jedno z křídel bude opraveno, druhé zdemolováno a postaveno nově v podobě prefabrikovaného železobetonového skeletu,“ načrtnul budoucí podobu nových dílen radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.

Na modernizaci chotěbořských dílen kraj vyhlásil veřejnou zakázku za přibližně 105 milionů korun. „Objekt bude bezbariérový, se suterénem, přízemím a patrem s učebnami a dílnami odborného výcviku. Součástí budovy budou sklady, šatny a sociální zařízení,“ přiblížil Karel Janoušek s tím, že půjde o moderní stavbu s řadou současných technologií. Doplnil, že na střeše budou solární panely a projektanti počítali také s odsávacími technologiemi, vzduchotechnikou nebo rekuperací. Namontovány budou rozvody stlačeného vzduchu včetně měření a regulace i vodovodní přípojky.

Díky plánované modernizaci škola opustí objekt truhlárny, který kraj v budoucnu pravděpodobně nabídne k odprodeji. Stejně tak se detašovaná pracoviště chotěbořské střední školy odstěhují z Hlinska a Havlíčkova Brodu. V nových prostorách se budou vzdělávat především žáci dřevařských a strojírenských oborů. Výuka bude v průběhu stavebních prací přesunuta do náhradních prostor, konkrétní lokality škola upřesní.

Stavební úpravy jsou naplánované také na Gymnáziu Vincence Makovského v Novém Městě na Moravě, kde vznikne badatelská půda. „Stavebně nebude tento projekt tak náročný. Úpravy půdy si vyžádají výměnu krovu a položení nové střechy,“ sdělil Karel Janoušek. Podle něj by práce měly trvat šest měsíců za provozu školy. Pokud bude vše postupovat dle plánu, stavbaři by měli začít v červnu letošního roku s tím, že krov a novou krytinu položí během letních prázdnin.

„Půdní prostory budou nově sloužit jako odborné dílny zaměřené na polytechniku, 3D technologie a multimédia. Součástí budou také jazykové laboratoře. Nové prostory nabídnou vyučujícím rozmanitější možnosti výuky a moderní vybavení včetně pomůcek zase ocení žáci,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala. Modernizace za 25 milionů korun je financována z evropského programu IROP, stejně jako některé další projekty v krajském školství. Podle Jana Břížďaly je v různých fázích přípravy nebo realizace celkem pět obdobných krajských projektů, na které by celkem měla být Kraji Vysočina přiznána dotace 110 milionů korun z evropských zdrojů.

Zdroj text a foto: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum