Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



Proseč-Obořiště - Havlíčkův dub

28. září 2023

PROSÍM SDÍLEJTE - NOVÁ CEREKEV: Proseč-Obořiště - Havlíčkův dub

Havlíčkův dub u zámku v Proseči-Obořišti se uchází o titul Strom roku.

Dub letní, který se stal letošním jediným vysočinským finalistou ankety Strom roku, roste jako dominanta louky nad kaskádou vodních ploch v památkově chráněném zámeckém parku v Proseči-Obořišti. V zámku sídlí krajská příspěvková organizace Domov důchodců Proseč-Obořiště a Havlíčkův dub tak patří k jednomu z nejpůsobivějších solitérních stromů ve vlastnictví Kraje Vysočina. Stáří stromu je nejméně 300 let, některé parmeny uvádí až 450 let, obvod kmene dubu je úctyhodných 650 cm.

Pod dubem návštěvníky zaujme pomník s portrétem Karla Havlíčka a textem připomínajícím jeho zdejší návštěvy za Julií, dcerou zdejšího lesníka Sýkory. Julie se v roce 1841 seznámila s Karlem Havlíčkem, ten za ní jezdil do Proseče a sedávali spolu v parku pod majestátním dubem a on ji hrál na loutnu. Čtvrtého března 1848 se vzali. Do Proseče se vraceli i jako mladí manželé po narození dcery Zdeničky (autorem pomníku je akademický sochař Michal Moravec, profesor Sochařské a kamenické školy v Hořicích).

Havlíčkův dub je zásluhou zastupitelů městyse Nová Cerekev, jehož místní částí je Proseč-Obořiště, nominován do ankety o Strom roku pořádané Nadací Partnerství. Nominace byla tak úspěšná, že odborná porota Havlíčkův dub vybrala mezi deset nejzajímavějších stromů v rámci celé České republiky. Aby se stal vítězným Stromem roku, můžeme pomoci hlasováním. Pro všech deset stromů se hlasuje jen do 1. října, poté do 8. října proběhne superfinále, kdy se bude hlasovat už jen pro 5 stromů, které do té doby získaly nejvíce hlasů.

Hlasovat pro Havlíčkův dub je možné zde:

https://www.stromroku.cz/finaliste/aktualni/Havlickuv-dub

Vítězný strom získá odborné ošetření a postoupí do soutěže o Evropský strom roku.

Zámecký park v Proseči-Obořišti byl v roce 2014 Krajem Vysočina celkově obnovován za podpory Operačního programu Životní prostředí. V rámci obnovy bylo v parku mj. vysázeno několik set keřů a téměř sto nových stromů, téměř 600 stromů bylo odborně ošetřeno. Havlíčkův dub si nadále zaslouží stálou individuální péči.

Zdroj text: Krajský úřad Kraje Vysočina, foto: Nadace partnerství.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum