Fašank Brno 2018

7. února 2018 - zdroj Moravské zemské muzeum

Slavnosti, v našem regionu nejčastěji nazývané Fašank, v Čechách známější pod názvem „masopust“, spojené s oslavou slunovratu, jsou součástí folklorních tradic mnoha etnik a prolínají se prakticky celou Evropou. Jsou obdobím plným veselí, barevných maškar, zpěvu, tance a lidí, kteří se chtějí bavit, zapomenout na zimu, která jim odnesla slunce a přinesla zimní strádání.

Masopust se oslavuje tancem, zpěvem, hodováním a končí úterkem, kdy je o půlnoci „pochována basa“, což znamená konec rozpustilému veselí a nástup postního předvelikonočního období, které má být věnováno přípravě nového cyklu zemědělských prací.

Fašank, ilustrační foto Uherský Brod - místní část Těšov, autor Ervinpospisil

Cílem akce, organizované Slováckým souborem Šafrán Brno, je přiblížit široké veřejnosti, a zvláště mladším obyvatelům města, jednu z významných lidových tradic, která bývala v minulostí důležitým předělem hospodářského roku na vesnici. Pro ukázky tradičních lidových tanců a zvyků z jednotlivých regionů Moravy, včetně množství různých dovádějících masek, se podařilo za vydatné podpory představitelů města a Jihomoravského kraje aktivizovat brněnské folklorní soubory a skupiny z městských částí pro vytvoření nové tradice brněnských fašanků. Věříme, že v letošním, již devátém ročníku se dobrá nálada rozdováděných účastníků, opět přenese na přihlížející.

FAŠANK BRNO 2018, se uskuteční 13.2.2018 od 16:00 na náměstí Svobody.

Fašank, ilustrační foto Uherský Brod - místní část Těšov, autor Ervinpospisil

PROGRAM: FAŠANK BRNO 2018

15:00 malování masek - Náměstí Svobody

16:00 shromáždění účastníků a předání „práva“ zástupcem Jihomoravského kraje

16:20 –cca 17:45 pochůzka „fašančárů“ po jednotlivých zastaveních:

Náměstí Svobody – MZM Palác šlechtičen –Kobližná,

MZM Dietrichsteinský palác-Zelný trh, TIC Brno- Radnická 2

Cca 17:45 -18:00 Společné zakončení na nám. Svobody ukázkou lidového zvyku ,,Pochovávání basy“ v podání členů Brněnského Valášku

Zúčastněné soubory a muziky:

  • BRNĚNSKÝ VALÁŠEK
  • KROJOVANÁ SKUPINA Z KOMÍNA
  • LUČINA
  • MÁJEK
  • SLOVÁCKÝ KRŮŽEK V BRNĚ
  • SLOVÁCKÝ SOUBOR ŠAFRÁN BRNO
  • VUS ONDRÁŠ
  • TEREZKA ŠKRHÁKOVÁ
  • HUDECKÁ SKUPINA Z KOMÍNA

Informace o souboru který akci organizuje:

*Soubor ŠAFRÁN BRNO (ČR) vznikl v roce 1949 jako Slovácký národopisný soubor. V roce 1990 byl přejmenován na Slovácký soubor Šafrán Brno. Založili jej Jaromír Běhunek a František Lachman, po nich vedení souboru převzali manželé Pohankovi, Torerovi…

Repertoár souboru byl a je zaměřen na oživování písní, tanců a lidových zvyků z oblasti Slovácka – v poslední době hlavně regionů Horňácka a Kopanic.

Činnost souboru za dobu jeho existence je velmi rozsáhlá - od tradičních Besed u cimbálu, Koštů vína či Fašanku, až po vystoupení dospělých tanečníků a zpěváků, jejichž bezprostřední výraz, temperament a spontánní projev ocenili diváci nejen u nás, ale i v zahraničí (např. festival v Portugalsku, v Itálii aj.) Z hrdostí se hlásí k odkazu vynikajících interpretů a významných folklorních osobností, jakými byli zpěváci Boženka Šebetovská, Květa Černá, Jožka Černý a Jožka Severin nebo spisovatel a lidový vypravěč Zdeněk Galuška, kteří se souborem spolupracovali.

V současné době je starostou souboru Ing. Ladislav Urbančík. V řadách členů Slováckého souboru Šafrán Brno jsou vítáni všichni milovníci folkloru – zpěváci, muzikanti i tanečníci bez rozdílu věku – prostě všichni ti, kterým i dnes má lidová píseň a tanec co říci.

Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum