Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistMORAVA: Bitva o Veligrad

1. srpna 2021

MORAVA: Bitva o Veligrad

Archeoskanzen v Modré ožije rekonstrukcí dobové bitvy o Veligrad z doby Velké Moravy. Archeoskanzen v Modré na Slovácku bude 7. – 8. srpna hostit 16. ročník velkomoravského festivalu nazvaného Veligrad 2021. Během víkendu se návštěvníci vrátí do doby Velké Moravy, zažijí historickou bitvu, dobový jarmark nebo nahlédnou pod ruky šikovných řemeslníků. Na území České republiky jde o bezkonkurenční akci živé historie: pořadatelé očekávají až 200 účinkujících z historických skupin, část z nich pojede také na koních.

Velkomoravský festival Veligrad, foto archiv Velkomoravané

Archeoskanzen v Modré je jedním z nejvýznamnějších turistických cílů, které se nachází na značené trase Cyrilometodějské stezky – Kulturní stezky Rady Evropy. Ta je první stezkou zaměřenou na slovanské kulturní dědictví, s původem v České republice. Stezka nabízí řadu zajímavých tras a cílů, které vedou prostřednictvím zážitků po stopách příběhu Konstantina a Metoděje.

„V průběhu obou dnů je připraven v areálu Archeoskanzenu v Modré bohatý program. Nebudou chybět bojové ukázky, lukostřelba, vystoupení na koních nebo soutěže pro děti i dospělé. V samotné rekonstrukci velkomoravské bitvy uvidí diváci až dvě stovky účinkujících, z toho stovka bude bojovníků. Někteří z nich pojedou i na koních,“ popsal pořadatel akce Jaroslav Křivánek z pořádajícího historického spolku Velkomoravané.

Velkomoravský festival Veligrad, foto archiv Velkomoravané

Lidé tak Velkou Moravu doslova zažijí na vlastní kůži. Do ukázek středověkého života Velkomoravanů se ve skanzenu zapojí v dobových oděvech muži, ženy i děti z historických skupin, z nichž část přijede také ze sousedního Slovenska a dalších států. „Oproti předchozím ročníkům nám bude ale chybět tradiční sokolnické vystoupení ze Slovenska, neboť na ně se právě vztahují přísnější protiepidemická opatření,“ doplnil Jaroslav Křivánek. Program v sobotu začne v 11:00 hodin, bitva se uskuteční v 16:00 hodin, v neděli je bitva naplánována na 14:30 hodin. Vstupné pro dospělé je 150 korun, snížené vstupné pro děti 100 Kč.

V okolí Archeoskanzenu mohou lidé zavítat také do Živé vody nebo do Centra slováckých tradic. Odtud je to pak jen kousek na hlavní poutní místo s odkazem soluňských bratří – do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě. Tuto část trasy lze navštívit pěšky i na kole, obě místa propojují kvalitní cyklostezky a trasy vedoucí mimo frekventované silnice.

Více informací na www.vychodni-morava.cz nebo www.cyril-methodius.cz. Podrobnosti jsou uvedeny také na facebookovém profilu https://www.facebook.com/velkomoravane.

Zdroj: Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje, z.s.p.o.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum