Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistPRAHA: Zoo Praha vydává unikátní Trojské tolary

24. září 2021

PRAHA: Zoo Praha vydává unikátní Trojské tolary

K 90. výročí vydává Zoo Praha unikátní Trojské tolary. Prodejem podpoří projekty na ochranu ohrožených druhů.

Zoo Praha již pravidelně u příležitosti svých kulatin vydává jedinečný artefakt. V minulosti to byly například speciální edice poštovních známek, obálek prvního dne nebo razítek. Na počest letošního 90. výročí představí speciální trojici cenin, limitovanou edici Trojských tolarů – ceninových tisků ve vysoce kvalitním polygrafickém zpracování Státní tiskárnou cenin. Na nich jsou vyobrazeny jedny z nejpopulárnějších zvířat Zoo Praha – slon indický, lachtan jihoafrický a gorila nížinná.

Trojský tolar je vydáván ve třech nominálních hodnotách: 100, 500 a 1 000. Na ceninách obsahujících veškeré ochranné prvky jsou vyobrazeny jedny z nejpopulárnějších zvířat Zoo Praha – slon indický, lachtan jihoafrický a gorila nížinná. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha.

„Na našich ‚bankovkách‘, správně pamětních listech, máme uvedeny hodnoty 100, 500 a 1000 trojských tolarů. Ty odkazují na někdejší jáchymovský tolar, který dal název dolaru. A přídomek ,trojský‘ je spolu s vyobrazením Trojského zámku na rubu vyjádřením úcty k místu, kde se naše zoologická zahrada nachází,“ popisuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Motiv Trojského zámku současně připomíná, že jeho poslední soukromý majitel, velkostatkář Alois Svoboda, daroval spolu s ním československému státu i pozemky, na nichž posléze vznikla Zoo Praha.“

Trojské tolary budou veřejnosti poprvé představeny v rámci oslav 90. výročí otevření Zoo Praha v úterý 28. září. Až teprve v tento den bude možné limitovanou edici zakoupit.

„Použili jsme na ‚bankovky‘ pro Zoo Praha standardní ochranné prvky, které můžete najít na jakékoliv jiné skutečné bankovce. Jsou to prvky, které jsou viditelné pouhým okem nebo prvky viditelné pouze pod UV světlem. Každý pamětní list bude samozřejmě opatřen i unikátním číslem a dalšími utajenými prvky proti padělání,“ uvádí ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka.

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a ředitel Státní tiskárny cenin Tomáš Hebelka byli u prvního vyjetí Trojských tolarů z rotačního stroje. Osobně na místě zkontrolovali ochranné prvky prvních exemplářů „bankovek“. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha.

Výrobě předcházel zhruba rok příprav včetně jednání se Státní tiskárnou cenin. Kompletní návrh vzhledu pamětních listů pochází z dílny Zoo Praha.

„Pro výtvarníka je cenina vrcholem designu a tou největší výzvou. Jsem velmi rád, že jsem se mohl po 25 letech vrátit do Státní tiskárny cenin a vytvořit právě Trojské tolary pro Zoo Praha, které sice nejsou státním platidlem, ale vyjadřují chuť pomoci přírodě,“ uvádí autor vzhledu Trojských tolarů a designér Zoo Praha Štěpán Kotrba.

Prostředky získané z prodeje Trojských tolarů budou určeny výhradně na in situ projekty, tedy na ochranu ohrožených druhů v oblastech jejich přirozeného výskytu. Trojské tolary budou od úterý 28. září dostupné na e-shopu Státní tiskárny cenin: https://eshop.stc.cz/kategorie/pro-sberatele/

Zdroj: Zoo Praha.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum