Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistDuben plný Santiniho

8. dubna 2023

KUTNÁ HORA: Duben plný Santiniho

Celoroční celokutnohorský projekt Santini Immortalis, který organizuje Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec společně s dalšími kulturními subjekty, nabírá v dubnu na otáčkách.

Už 1. dubna začala pod taktovkou Českého muzea stříbra zajímavá výstava v Kamenném domě s názvem Ozvěny Santiniho tvorby. Jedná se o menší celosezónní výstavu uměleckých barokních předmětů spjatých s katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele v Sedlci.

Kamenný dům

Obyvatelé sídliště Šipší se od 2. dubna mohou těšit na putovní výstavu Jedinečný Santini, jejímž cílem je seznámit širokou veřejnost s poutavým životem geniálního architekta a s nejznámějšími stavbami v České republice.

Milovníky literatury jistě potěší autorské čtení knihy Santiniho jazyk v knihovně Kutná Hora, které se bude konat ve čtvrtek 13. dubna od 17:00. Své dílo představí a na jeho vznik zavzpomíná spisovatel Miloš Urban.

Pro zvídavé publikum je v sobotu 15. dubna od 15:00 v Dačického domě připravena voňavá přednáška parfemářky Petry Hlavaté, která pro Santiniho památky připravila speciální linii kadidel, ale i parfém.

Sedlecká část programu začíná v pátek 21. dubna v 17:00 prohlídkou katedrály a kláštera s názvem Nebýt Sedlce, není Santini? Průvodcem po obou památkách bude jedinečný vypravěč a milovník historie Karel Vopařil.

Na víkend 22. a 23. dubna pozvala Římskokatolická farnost Kutná Hora - Sedlec divadelní spolek JEDL, který připravil k 300. výročí úmrtí projekt SANTINI. Ten byl v roce 2021 odstartován premiérou právě v sedlecké katedrále - v první stavbě Santiniho. Divadelní hra reflektuje život Santiniho, hledá zdroje jeho inspirace, klíčuje duchovní rozměr géniovy architektury. Milovníky umění čeká nevšední zážitek kombinující skvělé herecké výkony s varhanní hudbou, plnohodnotný příběh složité životní i tvůrčí cesty stavitele v jedinečném prostředí sedlecké katedrály. V sobotu začíná představení v 16:00, v neděli pak v 17:00. Vstupenky na prohlídku i obě divadelní představení je možné zakoupit online na webových stránkách www.sedlec.info nebo v Infocentru v Zámecké ulici.

Zdroj: Město Kutná Hora.

Připravil autor: Miroslav Galko - RegionálníMagazíny.cz.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum