Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu




Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlist



VYSOČINA: Manipulace s tachografem

19. července 2025

VYSOČINA: Manipulace s tachografem

Za manipulace s tachografem padají nejvyšší možné sankce. U třetiny kontrolovaných nákladních vozidel policisté zjistili nějaké porušení.

Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v rámci běžného výkonu služby i v rámci mimořádných dopravně bezpečnostních akcích intenzivně věnují kontrolám v oblasti dodržování ustanovení zákona o silniční dopravě. Jde především o kontroly dodávkových a nákladních vozidel, ale také autobusů. Od začátku července do 15. července zkontrolovali 109 vozidel a u 29 zjistili nějaké porušení. Ve třech případech se jednalo o vozidlo českého dopravce, ve 13 případech o dopravce ze zemí Evropské unie a ve 13 případech o dopravce z tzv. třetích zemí. Za zjištěná porušení uložili policisté na místě 23 pokut v příkazním řízení v celkové výši 84 400 korun, dopravcům uložili 18 kaucí v celkové částce 1 725 000 korun, kdy zároveň porušení zákona dopravců oznámili do správního řízení věcně a místně příslušnému správnímu orgánu, kterým je v tomto případě Krajský úřad Kraje Vysočina.

V pěti případech policisté zjistili manipulace se záznamovým zařízením (tachografem) nebo kartami řidičů, dále zjistili manipulace ve vztahu k řádnému vedení stanovených záznamů. Za zjištěná porušení uložili dvě kauce v maximální možné výši 200 000 korun – v jednom případě policisté zjistili nelegální montáž zařízení určeného k manipulaci, kdy objevili druhý snímač pohybu ve vedení k tachografu, v jednom případě padla kauce za nevedení záznamů stanoveným způsobem a nedodržení doby řízení vozidla, bezpečnostních přestávek a doby odpočinku. Další tři kauce ve výši 150 000 korun uložili ve dvou případech za nevedení záznamů stanoveným způsobem a v jednom případě za užití cizí karty řidiče a nedodržení doby řízení vozidla, bezpečnostních přestávek a doby odpočinku.

Od 1. července letošního roku byla některá ustanovení zákona o silniční dopravě novelizována a přinesla řadu změn. Kromě jiného se změny týkají i vyšších sankcí za porušení tohoto zákona. Změny se týkají například vybírání kaucí. „Policista nebo osoba pověřená výkonem státního odborného dozoru jsou při provádění kontroly nebo státního odborného dozoru podle tohoto zákona oprávněni vybírat kauci v rozmezí od 5 000 Kč do 200 000 Kč od dopravce, který je podezřelý ze spáchání přestupku a je-li důvodné podezření, že se budou vyhýbat řízení o přestupku nebo že by případné vymáhání uložené pokuty bylo spojeno s nepřiměřenými náklady, popřípadě nebylo vůbec možné,“ vysvětluje kpt. Michal Ferbar, vrchní komisař odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina s tím, že do této doby činila horní hranice kauce 100 000 korun, takže se nyní její výše zdvojnásobila.

Při stanovení výše kauce se přihlíží k závažnosti, významu a době trvání protiprávního jednání a rozsahu způsobené škody. Výše kauce nesmí překročit nejvyšší výměru pokuty, kterou lze za daný přestupek uložit.

Navýšení horní hranice sazby se týká také pokuty za přestupek dopravce týkající se vedení záznamů o dobách řízení či odpočinku řidiče z 350 000 korun na 500 000 korun. V případě nezaplacení kauce získali policisté nové oprávnění. Policista zakáže pokračovat v jízdě a zadrží doklady související s prováděnou přepravou nebo tabulky státní poznávací značky vozidla. Odmítne-li řidič tabulky státní poznávací značky vozidla na výzvu policisty nebo osoby pověřené výkonem státního odborného dozoru vydat, policista nebo osoba pověřená výkonem státního odborného dozoru je odejme. Případná škoda způsobená odejmutí poznávacích značek, půjde k tíži dopravce.

Kromě kontrol dodržování silničního zákona policisté ze speciálního týmu Kamion provádějí nízkorychlostní kontrolní vážení v souladu s ustanovením zákona o pozemních komunikacích. Za prvních patnáct červencových dnů zkontrolovali 38 vozidel a ve 34 případech zjistili nějaké porušení. Překročení hmotnosti zjistili u 32 vozidel, kdy 23 z nich patřila českému dopravci. Ve dvou případech se řidič odmítl podrobit nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení. Za zjištěná porušení policisté uložili 33 pokut v příkazním řízení na místě v celkové výši 285 500 korun, ve 21 případech porušení provozovatele oznámili do správního řízení a v pěti případech uložili kauce za 90 000 korun.

Také zákon o pozemních komunikacích byl k 1. červenci novelizován. Novinkou je, že zajížďka k technickému zařízení na nízkorychlostní kontrolní vážení, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 50 kilometrů. Původně to bylo 16 kilometrů, včetně cesty zpět, což výrazně zjednoduší práci při provádění kontrol v případě, že vhodné stanoviště pro provedení kontroly je v delší vzdálenosti od místa, kde policisté přetížené vozidlo zastaví. Úprava se dotkla také výše ukládané kauce – nově jako u zákona o silniční dopravě lze uložit za porušení kauci do výše 200 000 korun, přesněji v rozmezí od 2 500 korun do 200 000 korun.

V každodenních kontrolách budou policisté pokračovat i v dalším období, a to nejen na dálnici D1, ale také na ostatních silnicích nižších tříd. „S velmi důkladnými kontrolami zaměřenými na dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů užitkových a nákladních vozidel a autobusů musí řidiči na dálnici D1 počítat téměř denně v rámci běžného výkonu služby našich hlídek. Porušování zákonem stanovené doby jízdy, nedodržování bezpečnostních přestávek a jízdy na cizí karty řidičů se řadí mezi nejzávažnější porušení. Pokud za volant kamionu usedne unavený řidič, který jede stovky kilometrů bez přestávky, ohrožuje nejen sám sebe, ale především všechny ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl plk. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Zdroj: Krajské ředitelství policie kraje Vysočina.

vytvořeno banan.cz | administrace

| Redakční systém Web Bez starosti | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum