PELHŘIMOV: Požár bytu
29. května 2025
AKTUALIZACE - PELHŘIMOV: Požár v Pelhřimově
V panelovém domě v Pelhřimově hořelo, zranili se čtyři lidé.
V neděli 25. května 2025 v 01:10 hodin vyjela jednotka profesionálních hasičů z centrální hasičské stanice v Pelhřimově společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Rynárce a Olešné k ohlášenému požáru v bytě v druhém patře panelového domu v ulici Dolnokubínská v Pelhřimově.
Foto SDH Rynárec
Z domu hasiči evakuovali 13 lidí, čtyři lidé se při požáru zranili a skončili v péči zdravotníků.
V 01:33 hodin byla provedena lokalizace požáru. Krátce před půl třetí se evakuovaní lidé mohli již vrátit zpět do svých domovů.
Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku dva miliony korun. Požár zapříčinila technická závada na akumulátoru elektrokoloběžky.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.
25. května 2025
PELHŘIMOV: Požár bytu
Dnes, v neděli 25. května 2025 v 1:10 hodin v noci, vyjížděla jednotka profesionálních hasičů ze stanice Pelhřimov, k požáru bytu Pelhřimově.
Ilustrační foto Mapy Google
V ulici Dolnokubínská v Pelhřimově byl hodinu po půlnoci ohlášen požár bytu. Na místě hasiči z Pelhřimova, Rynárce a Olešné.
Požár způsobil zranění čtyřem osobám a 13 osob bylo evakuováno. Jednotka hasičů požár lokalizovalo a zlikvidovalo.
Proběhlo zajištění místa požáru.
Místo události
Zasahující technika na místě: Stanice Pelhřimov - cisternová automobilová stříkačka 30, automobilový žebřík nad 30 m a autobus. Rynárec - cisternová automobilová stříkačka 30. Olešná - cisternová automobilová stříkačka 30. ÚO Pelhřimov - osobní automobil.
Zdroj: Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina.
Požáry menších zařízení na elektropohon
I v případě požárů elektrokoloběžek a elektrokol představuje hořící baterie komplikaci a riziko opětovného rozhořívání i po prvotním uhašení. Baterii je proto většinou třeba vložit do nádoby s vodou, a to i na několik desítek hodin.
I u menších dopravních prostředků na elektropohon představuje největší riziko jejich nabíjení. Po dobu nabíjení je proto nikdy nenechávejte bez dozoru a nenabíjejte je přes noc. Tyto požáry postupují velice rychle a jsou velice nebezpečné. Při sebemenším náznaku, že z baterie unikají nějaké zplodiny hoření, je třeba jednat.
Pokud je to možné a bezpečné, odpojte nabíječku ze zásuvky a dopravní prostředek vyneste někam ven z domu. Použít můžete hasicí přístroj. Požár lithiové baterie je ale velice nebezpečný a postupuje rychle; během několika sekund může místnost zakouřit toxickými zplodinami tak, že dojde ke ztrátě orientace. Je proto na místě dobře zvážit situaci a možná rizika a v případě, kdy není jisté, že se požár podaří zvládnout, se raději rychle evakuovat do bezpečí. V každém případě zavolejte hasiče.
Elektrokoloběžky a elektrokola musejí mnohdy přestát různé výkyvy počasí a také hrubé zacházení spojené s běžným provozem. Trpí tak i jejich baterie; je proto na místě zařízení minimálně jednou ročně nechat důkladně prohlédnout v autorizovaném servisu, pravidelně kontrolovat, jestli elektromobil nebo nabíječka nevykazuje známky poškození nebo se nepřehřívá a používat certifikované a kompatibilní nabíjecí zařízení.