Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistKAMENICE NAD LIPOU: DD nabídne nedostatkovou službu

11. září 2021

KAMENICE NAD LIPOU: Dětský domov nabídne nedostatkovou službu

Dětský domov v Kamenici nad Lipou nabídne nedostatkovou službu. Bude pomáhat rodičům, kteří tápou ve svých povinnostech.

„Je jich jako šafránu a přitom by mohli pomoci částečně vyřešit problém s odebíráním dětí do ústavní péče z rodin, kde z různých důvodů nefungují rodiče. Jde o speciálně proškolené sociální pracovníky, kteří jsou schopni systematicky pracovat se všemi členy rodiny, nastavují pravidla přirozeného chodu domácnosti, dbají na dodržování povinností, které rodiče vůči svým dětem mají, školí ve finanční gramotnosti, dávají směr denním aktivitám všech členů rodiny, následně už jen korigují její rutinní fungování,“ vyjmenovává některé ze zásadních činností nové sociální služby radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních služeb Jan Tourek. Dětský domov Trojlístek v Kamenici nad Lipou začne sociální rehabilitaci pro ohrožené rodiny s dětmi poskytovat jako jediný v regionu.

Ilustrační foto

Nová služba cílená na výchovu rodin je často zmiňována pracovníky odborů sociálně-právní ochrany dětí. Ti v ní vidí příležitost, jak předejít umísťování dětí z nefungujících rodin do náhradní ústavní péče. Kraj Vysočina se zřízením služby inspiroval podobným zařízením ve Strakonicích a v Dětském centru Veská v Pardubickém kraji. Na obou místech se služba osvědčila a poptávka po ní dlouhodobě převyšuje nabídku.

Jak uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek Kraj Vysočina prozatím umožní sociální rehabilitaci prozatím třem rodinám. „Pomoc s vybudováním nových kompetencí může trvat až jeden rok, naši svěřenci si musí návyky nejen osvojit, musí se pro ně stát zcela běžnými. Jen pro příklad uvádím běžnou pravidelnou přípravu snídaně, osvojení základních hygienických návyků a péči o domácnost, hospodaření s rodinnými financemi, každodenní docházku do zaměstnání, přípravu dětí do školy a další skutečnosti, které se bohužel část naší populace neměla přirozeně od koho naučit nebo na tyto dovednosti nebyl jejich rodiči kladen zřetel,“ uved Jan Tourek. Rodiny, které budou souhlasit se zařazením do programu rehabilitace dočasně změní svůj trvalý pobyt. Poskytování této nové sociální rodinné rehabilitace vyjde Kraj Vysočina odhadem na 1,5 milionu korun.

Pro účely nové služby pronajal Kraj Vysočina dočasně v Kamenici nad Lipou čtyři bytové jednotky. Po roce fungování služby bude její dopad vyhodnocen a pokud se osvědčí, bude služba přesunuta do prostor současného Trojlístku. Kraj totiž reaguje na nižší poptávku po kapacitách a přirozeně snižuje počet současných klientů (dětí do 3 let).

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum