Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJINDŘICHŮV HRADEC: Oprava páteřní silnice

30. srpna 2021

JINDŘICHŮV HRADEC: Oprava páteřní silnice

Chystaná oprava páteřní silnice na sídlišti Vajgar zastupitelstvem neprošla.

Jedním z projednávaných bodů na posledním zastupitelstvu města ve středu 25. srpna byla plánovaná rekonstrukce páteřní komunikace na sídlišti Vajgar. Zakázku na opravu silnice vyhrála ve výběrovém řízení firma STRABAG a.s. za částku necelých 8,5 mil Kč bez DPH. V rozpočtu ale bylo počítáno s nižší částkou.

Při projektování stavby se ale ukázalo, že je silnice v tak špatném stavu, že nelze opravit jen povrch, ale bude nutný komplexnější zásah do komunikace. Rada města souhlasila s příslušnými rozpočtovými opatřeními tak, že chybějící finance na tuto akci by byly přesunuty z rezerv ušetřených při již ukončených akcích. Aby mohla být zakázka realizována, bylo potřeba, aby financování schválilo ještě zastupitelstvo. Pro zásadní a nutnou rekonstrukci páteřní silnice na Vajgaře zvedlo ruku jen 13 zastupitelů, pro schválení ale bylo potřeba 14 hlasů.

Připravená rekonstrukce, kde stačilo už jen podepsat smlouvu s firmou, by začala už 13. září a v prosinci by byly hotovo. Teď se ale oprava odkládá a letos už na ni nedojde. Rekonstrukce bude zařazena do rozpočtu na příští rok a ihned, jak bude rozpočet schválen, může město vypsat nové výběrové řízení na zhotovitele. Dá se ale předpokládat, že příští rok budou ceny někde jinde a oprava bude stát mnohem víc. Projekčně jsou připraveny rekonstrukce ještě dalších ulic na sídlišti Vajgar.

Rekonstruovaný úsek náčrt

Hlavním kritikem rekonstrukce byl na středečním jednání zastupitel Stanislav Mrvka: „Nemám nic proti tomu, aby se rekonstrukce udělala. Mám ale problém s tím, že plánovaná rekonstrukce není na celou délku komunikace a že je částka tak vysoká. Navíc jsme se jako zastupitelé o rekonstrukci dozvěděli až z novin. Materiál nepodpořím,“ uvedl opoziční zastupitel.

„Nejde o navýšení zakázky, jak to prezentoval pan Mrvka, v průběhu přípravy projektu se ukázalo, že nestačí jen vyměnit koberec, ale je nutné provést i další zásahy například odvodnění. Odhad nákladů podle projektu na tuto akci byl dokonce 12 mil. Kč a my jsme opravu vysoutěžili za 8,5 mil bez DPH, takže naopak jde o ještě příznivou cenu. Nikdo se tady o silnice dlouhodobě nestaral, a proto v tuto chvíli máme ve městě 70 kilometrů silnic v havarijním stavu. My se teď snažíme postupně opravit, co se dá,“ řekl starosta Jindřichova Hradce Jan Mlčák.

Na jednání zastupitelstva 25. srpna bylo přítomno jen 20 zastupitelů z 27. Pro návrh hlasovalo 13 zastupitelů a 7 zastupitelů akci nepodpořilo (Ing. Stanislav Mrvka, Mgr. Vladislav Burian, PhDr. Jana Burianová, MgA. Sabina Langerová, Bc. Milan Urbanec, JUDr. Tomeš Vytiska a Petr Spatzierer).

Pro opravu komunikace hlasovala například také zastupitelka za ČSSD Petra Blížilová: „Ta komunikace je v šíleném stavu. Argumenty, které byly uváděny proti opravě jsou liché. Neodsouhlasili jsme cenu 8,5 milionu korun a rekonstrukce se tak bude muset dělat až na jaře a to může být cena dvakrát taková. A to že jsme se o tom nevěděli, není pravda. My přece o všech zakázkách víme, když schvalujeme rozpočet na další rok. Pro mě je nepochopitelné, že necháme sedm tisíc lidí z Vajgaru jezdit po rozbité silnici, protože proč, protože jsme se to dozvěděli z novin?“

Předmětem veřejné zakázky měla být výměna stávající obrusné vrstvy na obou směrech páteřní komunikace na sídlišti Vajgar v úseku od kruhové křižovatky s ulicí Jáchymova (u plaveckého bazénu) po křižovatku s ulicí Na Řečičce (včetně této křižovatky). Jedná se o opravu (výměnu) asfaltové obrusné vrstvy komunikace s lokální sanací konstrukční vrstvy a opravu a zřízení nového odvodnění dešťových srážek. Součástí zakázky je i oprava krytu stávajících křižovatek mezi vnitřní a vnější komunikací, obnova stávajícího nebo zřízení nového dopravního značení a případná výměna nebo doplnění betonových obrubníků.

Celý záznam ze srpnového jednání zastupitelstva si můžete pustit zde: 31. zasedání Zastupitelstva města Jindřichův Hradec, 25. 8. 2021 - YouTube

Zdroj: Město Jindřichův Hradec.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum