Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJINDŘICHŮV HRADEC: Městská knihovna 20 let

10. října 2021

JINDŘICHŮV HRADEC: Městská knihovna 20 let

Městská knihovna slaví 20 let v budově v ulici U Knihovny.

Dne 8. října je to přesně 20 let od zahájení provozu městské knihovny v budově někdejších kasáren v ulici U Knihovny čp. 1173/II. Během své téměř stotřicetileté historie se několikrát stěhovala do více či méně vhodných prostor v různých částech města. K výročí knihovna připravila výstavu fotografií, kterou můžete shlédnout na sociálních sítích nebo přímo na chodbě knihovny.

V roce 1892 zahájila svoji činnost v bývalé kanceláři městské spořitelny v prvním poschodí domu „na váze“ v Panské ulici čp. 136/I (dnes budova Městského informačního centra).

Roku 1904 byla přestěhována do druhého poschodí domu na Náměstí Míru čp. 88/I (dnes Výstavní dům Stará radnice).

Další adresou bylo bývalé sídlo hospodářské školy v ulici Na Hradbách čp. 36/I.

Po roce 1923 sídlila v prostorách výstavní síně muzea na Balbínově náměstí čp. 19/I (dnes Muzeum Jindřichohradecka).

Po druhé světové válce se znovu na krátkou dobu vrátila do městské radnice na Náměstí Míru čp. 88/I. Mezi léty 1951 - 1986 se jejím útočištěm stala postupně všechna tři nádvoří jindřichohradeckého zámku.

V roce 1986 se hlavní část knihovny přesunula do prostor bývalého minoritského kláštera ve Štítného ulici čp. 124/I (dnešní Muzeum Jindřichohradecka).

Během letních prázdnin roku 2001 se knihovna stěhovala naposled do svého současného sídla v ulici U Knihovny čp. 1173/II. Po dlouhých letech existence tak získala samostatnou budovu s prostornými a moderně vybavenými interiéry. Otevření předcházela rozsáhlá rekonstrukce vnějších a vnitřních prostor, stěhování a revize knihovního fondu čítajícího více než sto tisíc svazků. Svou činnost zahájila 8. října 2001 dnem otevřených dveří.

Vedle centrálního pracoviště provozovala knihovna také pobočku na Nežárce (od roku 1975 do roku 2001) a od roku 1985 je v provozu pobočka na sídlišti Vajgar (Vajgar čp. 718/III).

Výstavku s doprovodnými fotografiemi je možno od října zhlédnout na centrálním pracovišti.

www.knihjh.cz

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum