Hledat

Fotogalerie

Nejnovější fotka

fotogalerie

Menu
Reklamní partner

Klub BONUS

YouTube TV

TOPlistJIHLAVA: Muzejní a galerijní noc se blíží

8. září 2021

JIHLAVA: Muzejní a galerijní noc se blíží

Už tento pátek 10. září se dočkají příznivci muzejních a galerijních nocí netradičního otevření jihlavského muzea i galerie. „Původní květnový termín byl přesunut kvůli koronavirové pandemii. Věříme, že za dodržení platných hygienických opatření se tato u návštěvníků velmi oblíbená akce uskuteční nyní v novém termínu,“ zve na nadcházející muzejní noc Roman Fabeš, krajský radní pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.

V letošním roce se koná úctyhodný XVII. ročník Festivalu muzejních nocí, do kterého se pravidelně zapojují muzea a galerie napříč Českou republikou. Národní zahájení se uskutečnilo již 18. června v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Akce mohou v rámci festivalu probíhat až do 19. září. Možnost návštěvy památek v neobvyklém čase, bezplatné či snížené vstupné, nepřeberné množství zajímavých muzejních i galerijních aktivit a bohatý doprovodný kulturní program – to vše skýtají muzejní a galerijní noci.

Krajem Vysočina zřizované Muzeum Vysočiny Jihlava a Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě společně s dalšími jihlavskými subjekty připravily velmi pestrý program. Ten v muzeu odstartuje v 17.00 hod. komentovanou prohlídkou, která návštěvníky provede končící výstavou Mezi Prahou a Káhirou aneb 100 let české egyptologie. O hodinu později si projdou zájemci zoologické expozice s jejich kurátorkou Klárou Bezděčkovou z jihlavského muzea. Těšit se dále můžete na odtajnění výsledků soutěže o nejoblíbenějšího živočicha v muzeu a na odhalení nových muzejních exponátů. Této role se ujme Pavel Bezděčka, který si připravil zajímavou prezentaci o jejich vzniku. Hudební doprovod zajistí od 19.30 hod. jazzové seskupení Tonda Vidlák kvartet. Po setmění a za dobrého počasí se uskuteční přednáška v exteriéru Jihlava na fotografiích, se kterou bude spojeno i promítání na expoziční budovu na Masarykově náměstí. Akci zakončí autorské čtení Pavla Bezděčky, tzv. na dobrou noc. Stálé expozice muzea budou pro návštěvníky přístupné do 20.30 hod.

Také Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě chystá v rámci již tradiční Muzejní a galerijní noci bohatý program pro všechny věkové kategorie. Nejmenší návštěvníci se mohou těšit na dílny s galerijními edukátorkami od 16.00 hod. v budově Komenského 10 a v druhé galerijní budově, Masarykovo nám. 24, bude od 17.00 hod. probíhat dílna s výtvarnicí Terezou Říčanovou. Kurátoři provedou zájemce aktuálními výstavami: v 17.00 hod. Temná noc duše a v 19.00 hod. Tereza Říčanová: Černá zvířata. Chybět nebude ani tradiční portrétování studenty Střední uměleckoprůmyslové školy Jihlava-Helenín. Expozice galerie budou otevřeny až do 21.00 hodin.

I v letošním roce se na akci podílí Magistrát města Jihlavy, a proto souběžně od 17.00 hod. budou probíhat prohlídky domu Gustava Mahlera, Brány Matky Boží a Jihlavského podzemí. Od 20.30 hod. a zejména za příznivého počasí bude možné pozorovat noční oblohu pod vedením členů vysočinské pobočky České astronomické společnosti. Bližší informace jsou k dispozici v přiloženém programu.

Přijďte začít bezprostřední setkání s historií, uměním a živou kulturou! Vstupné v rámci celého programu je zdarma.

Zdroj: Krajský úřad Kraje Vysočina.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum